we are given
The pump can generate a pressure of 2.3x107 pa
so,

a radius of 0.041 m
so,

a stroke lasting 29 s, the piston moves 0.57 m
so,


Firstly, we will find area



now, we can use power formula

F=pA
W=Fh
so, W=pAh
we can plug it

now, we can plug values

now, we can simplify it
Power=2386.92414 watt.........Answer
Answer:
First look at the number of bricks alone.
Going from 50 bricks to 60 bricks is more work, thus it will require more people. The number of people would be the ratio of the 2. Since the number must be larger, you know the numerator must be the larger of the 2 numbers, so you get 60/50
Next look at the time alone.
Going from 30 minutes to 20 minutes is more work, thus it will require more people. The number of people would be the ratio of the 2. Since the number must be larger, you know the numerator must be the larger of the 2 numbers, so you get 30/20
Now you can just multiply everything.
= 5*60/50*30/20
= 5*6/5*3/2
= 90\10
= 9.
Every inch of length of his model is representative of 25 inches in the actual car. So if the the actual car was 25 inches long, the model would be 1 inch long. The means the ratio of length is 0.04. You take that number, and multiply it by length of the actual car. 0.04 x 193.75 inches = 7.75 inches. The length of the model car is 7.75 inches.
2.5E-2 or 2.5x10^-2
Hope this can help you!