answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luda [366]
1 year ago
14

The ice skating rink charges an hourly fee for skating and 3$ to rent skates for the day. Gillian rented skates and skated for 2

hours and was charged $21. Which equation represents the cost c(x) of ice skating as a function of x the number of hours of skating
A. C(x)=3x+3
B. C(x)=6x+3
C. C(x)=7x+3
D. C(x)=8x+3
Mathematics
2 answers:
o-na [289]1 year ago
8 0
It starts with a $3 dollar charge. If he was charged 21, that means that 18 of those dollars were from the time he spent there. That means that it is $9 per hour and none of the answers upthere are correct

It should be c(x)=9(x)+3
Guest
1 year ago
There ain't no 9 in it.
Guest
1 year ago
oop get called out
Debora [2.8K]1 year ago
5 0

Answer:

Its B= C(x)=6x+3

Step-by-step explanation:

21 - 3 is 18

If gillian skated for three hours, then each hour is six dollars.

if x equals the number of hours then we would plug in 3 for x

C(x)= ?(3) + ?

each hour is six dollars so we plug in 6 right next to x

C(x)= 6(3) + ?

The total price is 18 plus 3 because he borrowed the skates so our final answer is 21 dollars

C(x)=6x+3

You might be interested in
Write an equation in the form y=mx for the proportional relationship that passes through the points​ (2, -15) and​ (6, -45).
nydimaria [60]

Answer:

Y=-15/2x

Step-by-step explanation:

7 0
1 year ago
Cody saves all his nickles. Today he is getting them out of his piggy bank and wrapping them to take to the bank. He finds he ha
Sav [38]
40x=360
Which means he needs 9 wrappers
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Maggie bought 3/4 of a pound of bananas and 4 boxes of cereal for $10.11. If each box of cereal cost $2.40, what was the price o
beks73 [17]
If you had 4 boxes of cereal and each costs $2.40, the total cost would be $9.60 (2.40×4).

The total cost of the bananas and the cereal cost $10.11. To find how much the 3/4 of bananas cost, simply subtract $9.60 away from $10.11 (10.11-9.6), which gives you $0.51.

The question asks for 1 pound of bananas but you only have the cost of 3/4. So, divide your cost by 3 to give you the cost of 1/4. (0.51÷3), which gives you $0.17.

The last step is to multiply this answer by 4 because 4/4 will result in a whole, or in this case, one pound (0.17×4) and thus gives you the cost $0.68 for one pound of bananas.

(please correct me if I'm wrong, hope this helped c: )
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
In some languages, every consonant must be followed by a vowel. How many seven-letter ‟words” can be made from the Hawaiian word
emmasim [6.3K]

Answer:

One. Kamala.

Step-by-step explanation:

7 0
1 year ago
A group of 5 friends decides to share the cost of a party together. If the party costs $1,100, how much does each friend pay?
seraphim [82]

Answer:

1,100 dollars divided by 5 friends is 220 dollars so each friend would have to pay 220 dollars

Step-by-step explanation:


7 0
1 year ago
Other questions:
  • Eric purchased three music CDs and a sweatshirt from a band's online store and received a 20% discount. He paid $100 for his pur
    5·2 answers
  • Jeremy rides a Ferris wheel. The graph shows h, Jeremy’s height above the ground at any time during the ride. Which inequality r
    8·2 answers
  • What values of b satisfy 4(3b + 2)2 = 64?
    15·2 answers
  • A marina is in the shape of a coordinate grid. Boat A is docked at (4.2, −2) and Boat B is docked at (−5.2, −2). The boats are _
    11·2 answers
  • The track is 1 1/8 miles long. If Bailey jogged around it twice, how far did she jog?
    7·2 answers
  • Devon and his friends bought strawberry wafers for $3 per packet and chocolate wafers for $1 per packet at a carnival. They spen
    7·1 answer
  • Three tenths of a number is 2.1 . Determine the number
    6·2 answers
  • What is the missing step in solving the inequality 4(x – 3) + 4 < 10 + 6x? 1. The distributive property: 4x – 12 + 4 < 10
    7·2 answers
  • a jar contains ten black buttons and six brown buttons. If nine buttons are picked at random, what is the probability that exact
    7·1 answer
  • A jar of sweets contains 5 yellow sweets, 4 red sweets, 8 green sweets, 4 orange sweets and 3 white sweets. Ola chooses a sweet
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!