Number of moles = 5 x 10^24 / 6.02 x 10^23 = 8.305 moles. Volume= moles x 22.4 = 186.032 liters. Hope this helps!
The moles of chromium (iii) nitrate produced is calculated as follows
write the equation for reaction
3 Pb(NO3)2 + 2 Cr = 2 Cr(NO3)3 + 3 Pb
by use of mole ratio between Pb(NO3)2 to Cr(NO3)3 which is 3 : 2 the moles of Cr(NO3)3 is therefore
= 0.85 x2 /3 = 0.57 moles
An example.
water is H2O
2 hydrogen, 1 oxygen
so the number to the right means how much of what is on the left.
so it looks like 2, because C2, but look at the 3 at the beginning. that means
3 (c2h4)
so 6 carbons, 12 hydrogen
the ratio of c2 to h4 doesn't change it's always 1:2.
but the 3 at the front is a different number relating to how much you have
Answer:
D.
The concentration of reactants and the concentration of products are constant.
Explanation:
pls mark as brainliest
Grams of Phosphorus = 4.14 grams
Grams of white compound = 27.8 grams
Grams of Chlorine would be = 27.8 - 4.14 = 23.66 grams
Calculating moles which would be grams / molar mass
Molar mass of P = 30.97 grams / moles; Molar mass of Cl = 35.45 grams / moles
Moles of Phosphorus = 4.14 grams / 30.97 grams / moles = 0.1337 moles
Moles of Chlorine = 23.66 grams / 35.45 grams / moles = 0.6674 moles
Calculating the ratios by dividing with the small entity
P = 0.1337 moles / 0.1337 moles = 1
Cl = 0.6674 moles / 0.1337 moles = 5
So the empirical formula would be PCl5