Answer:
[C] carbon solid
Explanation:
Pure solids and liquids are never included in the equilibrium constant expression because they do not affect the reactant amount at equilibrium in the reaction, thus since your equation has [C] as solid it will not be part of the equlibrium equation.
Answer:
The H+ (aq) concentration of the resulting solution is 4.1 mol/dm³
(Option C)
Explanation:
Given;
concentration of HA,
= 6.0mol/dm³
volume of HA,
= 25.0cm³, = 0.025dm³
Concentration of HB,
= 3.0mol/dm³
volume of HB,
= 45.0cm³ = 0.045dm³
To determine the H+ (aq) concentration in mol/dm³ in the resulting solution, we apply concentration formula;

where;
is initial concentration
is initial volume
is final concentration of the solution
is final volume of the solution

Therefore, the H+ (aq) concentration of the resulting solution is 4.1 mol/dm³
Answer : The new pressure of the gas will be, 468.66 atm
Explanation :
Boyle's Law : This law states that pressure of the gas is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature and number of moles.
(At constant temperature and number of moles)
or,

where,
= initial pressure of the gas = 74 atm
= final pressure of the gas = ?
= initial volume of the gas = 190 ml
= final volume of the gas = 30 ml
Now we put all the given values in the above formula, we get the final or new pressure of the gas.


Therefore, the new pressure of the gas will be, 468.66 atm