Answer:
his experiment can show the movement of pollutants through the groundwater!
Explanation:
[OH⁻] = 1.6 × 10⁻⁸ mol / dm³
<h3>Explanation</h3>
By definition,
, where
is the concentration of proton in the solution.
pH = 6.2 for this solution. As a result,
.
, where
the concentration of hydroxide ions and
is the dissociation constant of water.
at 0.10 MPa and 25 °C. As a result,
.
Hey there!
D = m / V
0.775 = m / 50.0
m = 0.775 * 50.0
m = 38.75 g
Answer:
The answer to your question is Molarity = 0.6158, I got the same answer as you.
Explanation:
Data
Molarity = ?
Mass of KMnO₄ = 36.5 g
Total volume = 375 ml
Process
1.- Calculate the Molar mass of KMnO₄
KMnO₄ = (1 x 39.10) + (54.94 x 1) + (16 x 4)
= 39.10 + 54.94 + 64
= 158.04 g
2.- Calculate the moles of KMnO₄
158.04 g of KMnO₄ ------------------- 1 mol
36.5 g of KMnO₄ --------------------- x
x = (36.5 x 1) / 158.04
x = 0.231 mol
3.- Convert the volume to liters
1000 ml -------------------- 1 L
375 ml --------------------- x
x = (375 x 1)/1000
x = 0.375 L
4.- Calculate the Molarity
Molarity = moles / volume
-Substitution
Molarity = 0.231 moles / 0.375 L
Result
Molarity = 0.6158
Answer:
D
Explanation:
solution made by mixing 100 mL of 0.100 M HClO and 50 mL of 0.100 M NaOH Can resist pH change when there is little addition of either acid or base, hence it is a buffer solution