The Beer-Lambert law states that A = E*c*l where A is absorbance, E is the molar absorbance coeffecient, c is concentration and l is path length. Therefore the absorbance is directly proportional to concentration, and by increasing the concentration by a factor of 3, absorbance will increase by a factor of 3 giving A = 1.584
Given:
Mass of methanol, m = 18754 kg
Density of methanol, ρ = 0.788 g/cm³
By definition, the volume of methanol in the collection tank is
Volume = mass/density

Answer: 2.38 x 10⁷ g/cm³
Answer:
Cl₂O₇
Explanation:
For the reaction:
ClₓOₙ + H₂ → HCl + H₂O
Moles of HCl and moles of H₂O are:
HCl: 0.233g HCl ₓ (1mol / 36.46g) = 6.39x10⁻³ mol HCl
H₂O: 0.403g H₂O ₓ (1mol / 18.02g) = 2.236x10⁻² mol H₂O
As you can see, moles of HCl are equivalent to moles of Cl in the compound and moles of H₂O are equivalent to moles of O in the compound, that means:
6.39x10⁻³ mol Cl
2.236x10⁻² mol O
Empirical formula is the simplest ratio of atoms presents in a molecule. If Cl is <em>1</em>, Oxygen will be:
2.236x10⁻² mol / 6.39x10⁻³ = <em>3.5</em>
As empirical formula must be given in natural numbers, the empirical formula is:
<em>Cl₂O₇</em>
<em></em>
If the atom is neutral (meaning, not charged) the number of electron is equal to the number of protons. The mass number of an atom is the sum of the number of proton and the number of neutrons. From the given above, the mass number of gallium is 31 + 39. The answer is letter D. 70.
<u>Answer:</u> The
for the reaction is 54.6 kJ/mol
<u>Explanation:</u>
For the given balanced chemical equation:

We are given:

- To calculate
for the reaction, we use the equation:
![\Delta G^o_{rxn}=\sum [n\times \Delta G_f(product)]-\sum [n\times \Delta G_f(reactant)]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5Csum%20%5Bn%5Ctimes%20%5CDelta%20G_f%28product%29%5D-%5Csum%20%5Bn%5Ctimes%20%5CDelta%20G_f%28reactant%29%5D)
For the given equation:
![\Delta G^o_{rxn}=[(2\times \Delta G^o_f_{(COCl_2)})]-[(1\times \Delta G^o_f_{(CO_2)})+(1\times \Delta G^o_f_{(CCl_4)})]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5B%282%5Ctimes%20%5CDelta%20G%5Eo_f_%7B%28COCl_2%29%7D%29%5D-%5B%281%5Ctimes%20%5CDelta%20G%5Eo_f_%7B%28CO_2%29%7D%29%2B%281%5Ctimes%20%5CDelta%20G%5Eo_f_%7B%28CCl_4%29%7D%29%5D)
Putting values in above equation, we get:
![\Delta G^o_{rxn}=[(2\times (-204.9))-((1\times (-394.4))+(1\times (-62.3)))]\\\Delta G^o_{rxn}=46.9kJ=46900J](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5B%282%5Ctimes%20%28-204.9%29%29-%28%281%5Ctimes%20%28-394.4%29%29%2B%281%5Ctimes%20%28-62.3%29%29%29%5D%5C%5C%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D46.9kJ%3D46900J)
Conversion factor used = 1 kJ = 1000 J
- The expression of
for the given reaction:

We are given:

Putting values in above equation, we get:

- To calculate the Gibbs free energy of the reaction, we use the equation:

where,
= Gibbs' free energy of the reaction = ?
= Standard gibbs' free energy change of the reaction = 46900 J
R = Gas constant = 
T = Temperature = ![25^oC=[25+273]K=298K](https://tex.z-dn.net/?f=25%5EoC%3D%5B25%2B273%5DK%3D298K)
= equilibrium constant in terms of partial pressure = 22.92
Putting values in above equation, we get:

Hence, the
for the reaction is 54.6 kJ/mol