Answer:

Explanation:
The translational kinetic energy of the hoop is given by :
..................(1)
M is the mass of the hoop
v is the velocity of the hoop
The rotational kinetic energy of the hoop is given by :

Since, 

..............(2)
From equation (1) and (2) :

Therefore, the ratio of the translational kinetic energy to the rotational kinetic energy is 1.
Answer:
-4500 N
Source: Brainly
The police officer must be angry 0_0
Let there be N number of wires.
Maximum tension a wire can withstand = 100 lb
so, Total tension N wires can withstand = 100 N
now, total tension in N wires = Maximum weight of bucket
100 N = W
so, W = 100N
W is the weight of bucket and 100N is its maximum value.
Answer:Thus, The magnetic field around a current-carrying wire is <u><em>directly</em></u> proportional to the current and <u><em>inversely</em></u> proportional to the distance from the wire. If the current triples while the distance doubles, the strength of the magnetic field increases by <u><em>one and half (1.5)</em></u> times.
Explanation:
Magnetic field around a long current carrying wire is given by

where B= magnetic field
permeability of free space
I= current in the long wire and
r= distance from the current carrying wire
Thus, The magnetic field around a current-carrying wire is <u><em>directly</em></u> proportional to the current and <u><em>inversely</em></u> proportional to the distance from the wire.
Now if I'=3I and r'=2r then magnetic field B' is given by

Thus If the current triples while the distance doubles, the strength of the magnetic field increases by <u><em>one and half (1.5)</em></u> times.