Complete Question:
Suppose that an asteroid traveling straight toward the center of the earth were to collide with our planet at the equator and bury itself just below the surface. What would have to be the mass of this asteroid, in terms of the earth’s mass M, for the day to become 25.0% longer than it presently is as a result of the collision? Assume that the asteroid is very small compared to the earth and that the earth is uniform throughout.
Answer:
m = 0.001 M
For the whole process check the following page: https://www.slader.com/discussion/question/suppose-that-an-asteroid-traveling-straight-toward-the-center-of-the-earth-were-to-collide-with-our/
Answer: the pair of sunglasses
Explanation:
A good pair of sunglasses are composed of abosorbent lenses that filter the sunlight that affects the eyes retina, especially ultraviolet (UV). So, these sunglasses are used to reduce the amount of light or radiant energy transmitted.
On the other hand, normal reading glasses (in which the lens glass has not been treated to filter ultraviolet sunlight) will let UV rays pass through.
Therefore, if both glasses are exposed to sunlight, the sunglasses are expected to be warmer by absorbing that radiant energy and preventing it from reaching the eyes.
Answer: C
14.75g
Explanation:
Given that the half life time = 60.5s
Let No = initial mass = 59g
N = decayed mass
At time t = 0, No = 59g
At time t = 60.5s,
N = No/2 = 59/2
= 29.5g
At time t = 121
N = 29.5/2 = 14.75g
Therefore N = 14.75g
Reference frames describe the position of points relative to the body. These frames <span>are used to specify the relationship between a moving </span>observer and the phenomenon or phenomena under observation. Reference frame definitely changes when the body is changing. That is the reason that in order t<span>o describe the position of a point that moves relative to a body that is moving relative to the Earth, it is usually convenient to use a reference frame attached to the moving body.</span>
The force of attraction between the two particles will remain the same, because when mass is doubled, force of attraction is doubled. However, when distance between their centers is doubled, then force of attraction is halved. As such double and half cancel out each other and force of attraction remains the same.