<span>A dim white dwarf star, this is a star with a similar mass to earth. This star has no further fusion reactions at it's core. After this type of star has used up all of it's energy it will become a black dwarf star. Usually they are composed of oxygen and carbon. Sirius a and b are both white dwarf stars that orbit each other.</span>
Each nitrogen molecule had 2 Nitrogen atoms.
So 2 moles of nitrogen gas molecules will have 4 moles of nitrogen atoms.Answer is 2moles
Dilution<span> is when you decrease the concentration of a </span>solution<span> by adding a solvent. As a result, if you want to </span>dilute<span> salt water, just add water. ... Add more solute until it quits dissolving. That point at which a solute quits dissolving is the point at which it's </span>saturated<span>.</span>
Answer:
Molecular formula → PbSO₄ → Lead sulfate
Option c.
Explanation:
The % percent composition indicates that in 100 g of compound we have:
68.3 g of Pb, 10.6 g of S and (100 - 68.3 - 10.6) = 21.1 g of O
We divide each element by the molar mass:
68.3 g Pb / 207.2 g/mol = 0.329 moles Pb
10.6 g S / 32.06 g/mol = 0.331 moles S
21.1 g O / 16 g/mol = 1.32 moles O
We divide each mol by the lowest value to determine, the molecular formula
0.329 / 0.329 = 1 Pb
0.331 / 0.329 = 1 S
1.32 / 0.329 = 4 O
Molecular formula → PbSO₄ → Lead sulfate
Answer:
Mole fraction of nitrogen = 0.52
Explanation:
Given data:
Temperature = 31.2 °C
Pressure = 870.2 mmHg
Volume = 15.1 L
Mass of mixture = 24.1 g
Mole fraction of nitrogen = ?
Solution:
Pressure conversion:
870.2 /760 = 1.12 atm
Temperature conversion:
31.2 + 273 = 304.2 K
Total number of moles:
PV = nRT
n = PV/RT
n = 1.12 atm × 15.1 L / 0.0821 L.atm. mol⁻¹.K⁻¹ × 304.2 K
n = 16.9 L.atm. /25 L.atm. mol⁻¹
n = 0.676 mol
Number of moles of nitrogen are = x
Then the number of moles of CO₂ = 0.676 - x
Mass of nitrogen = x mol . 28 g/mol and for CO₂ Mass = 44 g/mol ( 0.676 - x)
24.1 = 28x + ( 29.7 -44x)
24.1 - 29.7 = 28x - 44x
-5.6 = -16 x
x = 0.35
Mole fraction of nitrogen:
Mole fraction of nitrogen = moles of nitrogen / total number of moles
Mole fraction of nitrogen = 0.35 mol / 0.676 mol
Mole fraction of nitrogen = 0.52