Table salt (NaCl) is a compound. Every molecule of table salt has the same properties as every other molecule of table salt because they all have one sodium (Na) atom and one chlorine (Cl) atom. This is referred to as fixed composition.
Hope this helps! Please correct me if I'm wrong :)
Answer:
A
Explanation:
Let's illustrate this; see the attachment.
We see that Mrs. Jacobson is pushing to the right with a force of 100 N and there is another opposite force pushing with a force of 15 N. Since these are in opposite directions, we can say that the force opposite to Mrs. Jacobson is pushing the fridge -15 N to the right (instead of 15 N to the left).
The net force would then be:
100 N + (-15 N) = 85 N to the right
The answer is A.
Answer. Chemical reaction had occurred and both the powders are different substances.
Explanation:
As density is an intensive property of the substance.Which means that different substance have different densities.
Density = 
Density of powder 1, 
Density of powder 2, 
On comparing both the densities of the powders we can say that both the substances are different. So we can conclude that the chemical reaction had occurred.
Answer:
Explanation:
<u>1) Balanced chemical equation:</u>
<u>2) Mole ratio:</u>
- 2 mol S : 3 mol O₂ : 2 mol SO₃
<u>3) Limiting reactant:</u>
n = 6.0 g / 32.0 g/mol = 0.1875 mol O₂
n = 7.0 g / 32.065 g/mol = 0.2183 mol S
Actual ratio: 0.1875 mol O₂ / 0.2183 mol S =0.859
Theoretical ratio: 3 mol O₂ / 2 mol S = 1.5
Since there is a smaller proportion of O₂ (0.859) than the theoretical ratio (1.5), O₂ will be used before all S be consumed, and O₂ is the limiting reactant.
<u>4) Calcuate theoretical yield (using the limiting reactant):</u>
- 0.1875 mol O₂ / x = 3 mol O₂ / 2 mol SO₃
- x = 0.1875 × 2 / 3 mol SO₃ = 0.125 mol SO₃
<u>5) Yield in grams:</u>
- mass = number of moles × molar mass = 0.125 mol × 80.06 g/mol = 10.0 g
<u>6) </u><em><u>Percent yield:</u></em>
- Percent yield, % = (actual yield / theoretical yield) × 100
- % = (7.9 g / 10.0 g) × 100 = 79%