Answer:
a. Yes(n=500>=5, n(1-p)=25>=5)
b. 0.15241
Step-by-step explanation:
a. A normal approximation to the binomial can be used
5 and n(1-p)>=5:
#We calculate our p as follows:
=x/n=470/500=0.94
n=500
n(1-p)=500(1-0.95)=25
Hence, we can use the normal approximation.
b. This is a normal approximation.
-Given that p=0.95(95%)
-We verify if our distribution can be approximated to a normal:

Hence, we can use the normal approximation of the form:

Hence, the probability of the sample proportion is the same as the proportion of the sample found is 0.15241
Step-by-step explanation:
<em>Look at the picture</em>
a. 5pk → 5
b. f = 1f → 1
c. -9t → -9
d. -j = -1j → -1
Constraint 1:
Let the total number of running shoes be = R
Let the total number of leather boots be = L
As the given number of total shoes are 48,
The equations becomes,
R + L = 48............(1)
Constraint 2:
As running shoes are twice the leather boots, equation becomes,
R = 2L..............(2)
Putting the value of R from equation(2) in equation (1)



Now putting the value of L in equation(2)
R= 2L
R = 
R=32
Hence, Amanda needs 16 pairs of leather boots and 32 pairs of running shoes.
Answer: the value of the car will be about $12634
Step-by-step explanation:
We would apply the formula for exponential decay which is expressed as
A = P(1 - r)^ t
Where
A represents the value of the car after t years.
t represents the number of years.
P represents the initial value of the car.
r represents rate of decay.
From the information given,
P = $22000
r = 10.5% = 10.5/100 = 0.105
t = 5 years
Therefore
A = 22000(1 - 0.105)^5
A = 22000(0.895)^5
A = $12634
Answer:
Monthly household expenditures on groceries
Step-by-step explanation:
The response variable is the one for which measurements are desired and that depends on other variables.
In this case, family size, household income, and household neighborhood are independent variables, while the response variable is the monthly household expenditures on groceries.