Answer:
the answer the correct is 3
Explanation:
Let's use the relationship between momentum and momentum
I = Δp
I = m
- m v₀
Let's calculate
I = 0.4 5.0 - 0
I = 2.0 N s
By Newton's law of action and reaction the force on the ball is equal to the force that the ball exerts on the foot, therefore the impulse on the foot of equal magnitude, but in the opposite direction
I = 2.0 Ns with 60°
When reviewing the answer the correct is 3
Explanation:
Given that,
Initial speed of the electron, 
Distance, s = 5 cm = 0.05 cm
Acceleration of the electron,
(a) Let v is the electron's velocity when it emerges from this region. It can be calculated as :


v = 871779.788 m/s
or

(b) Let t is the time for which the electron take to cross the region. It can be calculated as:



Hence, this is the required solution.
Answer:
1/2
Explanation:
We need to make a couple of considerations but basically the problem is solved through the conservation of energy.
I attached a diagram for the two surfaces and begin to make the necessary considerations.
Rough Surface,
We know that force is equal to,



Matching the two equation we have,


Applying energy conservation,





Frictionless surface




Given the description we apply energy conservation taking into account the inertia of a sphere. Then the relation between
and
is given by


From
the problem statement, this is a conversion problem. We are asked to convert
from units of grams to units of kilograms. To do this, we need a
conversion factor which would relate the different units involved. We either
multiply or divide this certain value to the original measurement depending on
what is asked. From literature, we will find that 1000 grams is equal to 1 kilogram. We use this as follows:
<span> 1.440x10^6 g ( 1 kg / 1000 g ) = 1440 kg</span><span>
</span>
Answer:
T = 693.147 minutes
Explanation:
The tank is being continuously stirred. So let the salt concentration of the tank at some time t be x in units of kg/L.
Therefore, the total salt in the tank at time t = 1000x kg
Brine water flows into the tank at a rate of 6 L/min which has a concentration of 0.1 kg/L
Hence, the amount of salt that is added to the tank per minute = 
Also, there is a continuous outflow from the tank at a rate of 6 L/min.
Hence, amount of salt subtracted from the tank per minute = 6x kg/min
Now, the rate of change of salt concentration in the tank = 
So, the rate of change of salt in the tank can be given by the following equation,

or, 
or, T = 693.147 min (time taken for the tank to reach a salt concentration
of 0.05 kg/L)