Well we need to multiply 55 by 2 because of the 2 days of renting. 55 * 2 = 110. Now we need to subtract 40 from 94 to find how many miles Samantha drove over 40. So 94 - 40 = 54. Now we need to multiply 54 by 0.38 to get the cost Samantha has to pay. 54 * 0.38 = 20.52. Finally we need to add the cost of 2 days of renting to the cost of the additional miles. 110 + 20.52 = 130.52. The total that Samantha has to pay for the truck is $130.52
I hope this was helpful and if so, please leave a good rating and thanks and maybe even brainliest answer. Thank you I really appreciate it. Have a nice day!
About 4,934 people.
12,250 × 145
1,776,250 ÷ 360
= 4,934.02777...
Answer:
Step-by-step explanation:
1.0825×(34.99+3) = $41.124175, and the government always rounds up.
$41.13
Answer:
(100 – 12) – 3x
Step-by-step explanation:
(100 – 12) – 3x would be the correct answer because:
100 is the total amount he paid
12 is the cost of pants
because we don't know the price of shirts yet so it would be called x
He buy in total of 3 shirts so the equation for the price would be 3 * x = 3x
So it would be:
total money paid - pants costs - shirts cost
= 100 - 12 - 3x or (100 - 12) -3x
Hope this helped :3
Answer:
there was a 16% increase since 2010 to 2012
Step-by-step explanation:
lets say the train had 100 people on it in 2010 and in 2011 it had an 8% increase which then brings you to 8 plus 100 and you get 108.
Now in 2012 there was an increase 8%, so you will add 8 to your previous answer 108 and receive 116. So now there was 16 more passengers in 2012 than in 2010. Transfer the 16 passengers into 16% and you now have your answer.