$300 income
$250 + $100 = $350 expenses
$300 - $350 = a loss of $50
Answer:
Laura 32
Kelly 17 )
Tia 34
Step-by-step explanation:
L+ (L-15) + 2(L-15) = 83
4L - 45 = 83
4 L = 128
L = 32
Laura 32
Kelly 17 (32-15)
Tia 34 (2*17)
32+17+34 = 83
Answer:
How many standard deviations above the mean is 14,500 hours? 1.25 1.5 2.5 Using the standard normal table, the probability that Seth's light bulb will last no more than 14,500 (P(z ≤ 1.25)) hours is about ✔ 89% .
We use the formula
L = rθ
where s is the arc length or the length of the wire
r is the distance from the center to the end of the rod
θ is the angle made by the rod with the wall
Substituting the values and converting the angle to radian measure
L = 4 (40°) (π/180°)
L = 2.79 feet<span />
The information about the points being vertices that make up a line to represent the side of a hexagon is irrelevant, as we are only looking for the distance of a line based on their x and y coordinates.
Look at the point's x and y coordinates:
First point:
x = -5, y = 6
Second point:
x = 5, y = 6
You'll notice that the y-coordinate for both points is the same (6 = 6). This means that the segment created by the points will be horizontal, since there is only movement on the x-axis if you trace the segment from point to point.
To find the distance between the two points, we'll only need to subtract the first point's x-coordinate from the second:
5 - (-5) = 5 + 5 = 10
The answer will be the following statement:
Since the y-coordinates are the same, the segment is horizontal, and the distance between the points is 10 units.