answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alekssr [168]
2 years ago
5

Natalie is solving a problem. What are some steps she might take after reaching her solution?

Mathematics
1 answer:
Alekssandra [29.7K]2 years ago
8 0
The answer is options C and D

When you are checking over your work and solution, you C) want to make sure you include the correct units so that the answer makes sense in the context of the question and D) see if the answer is reasonable. For example, if I say 2(3)+1=6839, does this make sense? No, especially because the numbers in the question are small integers and could not result in such a large value. 

-E :)
You might be interested in
You have a budget of $48. You want to buy fruit and granola bars. Fruit costs $4 per pound, and the granola bars are $1 each. Yo
zzz [600]

1)Define the variables you will use in your model.

Let

x------->total pounds of the fruit

y-------> the total number of granola bars

TC----> total cost

Tf------> total cost of the fruit

Tg----> total cost of the granola bars

2) Write an inequality representing the total cost of your purchase. (3 points)

a. Each pound of fruit costs $4. Write an expression that shows the total cost of the fruit. Use the variable you identified in question 1

Tf=4*x

b. Each granola bar costs $1. Write an expression that shows the total cost of the granola bars. Use the variable you identified in question 1.

Tg=1*y--------> Tg=y

c. Combine the expressions from parts a and b to write an expression for the total cost. Then use this expression to write an inequality that compares the total cost with the amount you have to spend.

TC=Tf+Tg

TC=4*x+y

inequality-------> 4x+y \leq 48

3. Write the inequality that models the number of granola bars you need to buy.

You need at least 10 granola bars

so

y\geq 10

4. Describe in words what each of your inequalities means

inequality 1

4x+y \leq 48

the total cost of fruits plus the total cost of granola bars must be less than or equal to 48 dollars

inequality 2

y\geq 10

5. Graph your system of inequalities.

using a graph tool

see the attached figure

6. Identify one point on the graph that represents a viable solution to the problem, and then identify one point that does not represent a viable solution.

Let

A-------> one point on the graph that represents a viable solution

B-------> one point on the graph that does not represent a viable solution

A(4,20)

x=4-------> total pounds of the fruit

y=20------> the total number of granola bars

check point A

substitute the values of x and y in the inequality 1

4x+y \leq 48

4*4+20\leq 48\\ 36\leq 48-------> is ok

substitute the values of x and y in the inequality 2

y\geq 10

20\geq 10--------> is ok

the point A represents a viable solution, because satisfies both inequalities

B(10,30)

x=10-------> total pounds of the fruit

y=30------> the total number of granola bars

check point B

substitute the values of x and y in the inequality 1

4x+y \leq 48

4*10+30\leq 48\\ 70\leq 48-------> is not a viable solution

substitute the values of x and y in the inequality 2

y\geq 10

30\geq 10--------> is ok

the point B is not a viable solution because does not satisfy the inequality 1

3 0
1 year ago
A customer at Logan’s Plants pays $20.00 for a bush and $11.50 per pack of flowers. The table shows the total cost to purchase o
Volgvan

Answer:

<h2>brainiest me</h2>

Step-by-step explanation:

how many expensive packs of flower is 3,150$

6 0
1 year ago
Can someone please help?? I know how to get this problem started but I can't seem to do the entire thing. Thank you.
Klio2033 [76]

Answer:

A: 20

B. 34

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Segment YB is x+3 units long and segment BW is 2x-9 units long. The diagonal YW is ___ units long.
Gnom [1K]

Answer:

3x - 6

Step-by-step explanation:

Segment YB = x + 3

Segment BW = 2x - 9

Add the two segments.

x + 3 + 2x - 9

3x - 6

The diagonal YW is 3x - 6 units long.

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Julia is offered a job selling advertising for two different companies. Company A offers a base salary of $30,000 per year plus
patriot [66]
A=30000+0.03S and B=25000+0.05S.
When A=B, 5000=0.02S, so S=$250000 when the earnings are the same.
The slope of A is smaller than that of B. In excess of this value of S B pays more than A and below it A pays more than B.
So answer option B. (When S=0, clearly A is better than B. Put S=$300000, A pays $39000 and B pays $40000).
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Byron’s income last year was $61,700. He made $48,000 at his plumbing job and had income from an apartment that he rented out. I
    15·2 answers
  • explain why the function f(x)= 5x-15/x-3 is not asymptotic to the line x=3. sketch the graph of this function.
    10·1 answer
  • Write a multiplication fact that goes with this division fact. 24 ÷ 4 = 6
    5·2 answers
  • Alaina bought a square frame for her desk that has an area of 81 square inches. What is the perimeter of the frame?
    6·1 answer
  • Name the additive inverse of square root 52
    7·2 answers
  • Which statement is true about the function f(x)= StartRoot negative x EndRoot?
    5·2 answers
  • brianna buys a bag of 256 beads. she gives away 96 of the beads and uses the beads she left to make a necklace. what are the pos
    10·2 answers
  • Mr. Lin hires a moving company to help transport furniture to his new home. The bill from the moving company is $400. Mr. Lin in
    12·2 answers
  • Unit 3 parallel and perpendicular lines homework 4 parallel line proofs
    10·1 answer
  • Plato Help!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!