Answer:
1. Ali makes three straight long cuts along the diameter of the pizza.
2. Ali makes two straight long cuts along the diameter of the pizza.
Step-by-step explanation:
If you had 4 boxes of cereal and each costs $2.40, the total cost would be $9.60 (2.40×4).
The total cost of the bananas and the cereal cost $10.11. To find how much the 3/4 of bananas cost, simply subtract $9.60 away from $10.11 (10.11-9.6), which gives you $0.51.
The question asks for 1 pound of bananas but you only have the cost of 3/4. So, divide your cost by 3 to give you the cost of 1/4. (0.51÷3), which gives you $0.17.
The last step is to multiply this answer by 4 because 4/4 will result in a whole, or in this case, one pound (0.17×4) and thus gives you the cost $0.68 for one pound of bananas.
(please correct me if I'm wrong, hope this helped c: )
Answer:
Cost of shipping and handling = $23.453
Step-by-step explanation:
Given
Price of Chair=$220.59
Tax=7.9%
Invoice Price=$261.47
In order to find the cost of shipping and handling, we have to subtract the cost of chair and the tax from the invoice price of chair.
To find the tax,
Tax amount=220.59*0.079
=$17.42661
Now,
Cost of shipping and handling=$261.47-$220.59-$17.42661
=$23.453 ..
1. 95-87 = 8 /2 = 4
2. 91 - 82 = 9 /2 = 4.5 =5
3. 91 - 87 = 4
4. B 1 times
1+7 and 7+1 are the same equations. The numbers are just switched around .
Example:
1+2=3
2+1+3
<span>They add up to the same answer no matter where they are placed, therefore knowing 1+7 helps you find the sum of 7+1 (again, because they are the same) </span>