Please express those fractions properly: 3/4, 7/8.
Let g be the # of gallons the tank could hold when full.
Then (3/4)n + 5 = (7/8)n.
solving for n: Mult all 3 terms by the LCD (8): 6n + 5(8) = 7n.
Then n=5(8) = 40 (gallons). The tank would hold 40 gallons of water were it full.
Answer:47.14km/h
Step-by-step explanation:
585÷3 and 1/2=167.14km/h
70÷35/60=120km/h
167.14-120=47.14km/h
Answer:
a] is 8cm
Step-by-step explanation:
A=2a2+4ah
a=8cm
h=15cm
therefore A=608
The cost of the watch originally cost $1,640.31
Answer:
The answer is:

Step-by-step explanation:
Given:
In △ABC:
m∠A=15°
a=10 and
b=11
To find:
c = ?
Solution:
We can use cosine rule here to find the value of third side c.
Formula for cosine rule:

Where
a is the side opposite to 
b is the side opposite to 
c is the side opposite to 
Putting all the values.

The answer is:
