We calculate for the amount of chromium metal in the reactant by,
= 350 x (mass of Cr2/mass of Cr2O3)
= 350 x (104/152)
= 239.47 grams
The amount of Cr metal in the product is only 213.2 grams. Thus, the percent yield.
percent yield = (213.2 grams/239.47) x 100%
= 89%
When ice melts, the physicals state changes from solid to liquid. The energy or the heat required (q) required to change a unit mass (m) of a substance from solid to liquid is known as the enthalpy or heat of fusion (ΔHf). The variables; q, m and ΔHf are related as:
q = m * ΔHf
the mass of ice m = 65 g
the heat of fusion of water at 0C = ΔHf = 334 J/g
Therefore: q = 65 g * 334 J/g = 21710 J
Now:
4.184 J = 1 cal
which implies that: 21710 J = 1 cal * 21710 J/4.184 J = 5188.8 cal
Hence the heat required is 5188.8 cal or 5.2 Kcal (approx)
Answer:
59.2 grams
Explanation:
We are given that 70.4% of the weight of the total 200 g of the concentration is made up of nitric acid, the remaining information is not required to solve the problem. Since water and nitric acid are the only components of the solution, the total weight of water is given by:

There are 59.2 grams of water in this solution.
N(H₂O):n(NO)=6:4(3:2), n(NO)=2·3,5mol÷3=2,33mol
So it is a).