Answer:
69.1
Step-by-step explanation:
<em>Mean height of 14 students = 69.0 inches</em>
<em>Mean = sum of data/number of data</em>
<em>69 = sum of data/14</em>
<em>sum of data = 966</em>
<u>FOR NEW MEAN:</u>
<em>Height of additional student = 70.5</em>
Mean = sum of data/ number of data
Mean = 966+70.5/14+1
Mean = 1036.5/15
Mean = 69.1
Therefore, the mean height of the 15 students in the class is 69.1
Answer:
The sample mean is$ 52
The claimed population mean is $58
Step-by-step explanation:
American households spent an average of about $52 in 2007 on Halloween merchandise such as costumes, decorations and candy. This tells you that the sample mean is$ 52.
1500 households were surveyed in 2008 and found an average spending of $58 0n Halloween tell us that the claim's population mean is $58
Note that: (10x - 61) & (x + 10) are supplementary angles, and (10x-61) & (18y + 5) are vertical angles
10x - 61 + x + 10 = 180
Simplify
11x - 51 = 180
Isolate the x
11x - 51 (+51) = 180 (+51)
11x = 231
Divide 11 from both sides
11x/11 = 231/11
Divide
x = 21
180 = 18y + 5 + x + 10
180 = 18y + 5 + (21) + 10
Simplify
180 = 18y + 36
Subtract 36 from both sides
180 (-36) = 18y + 36 (-36)
144 = 18y
Divide 18 from both sides
144/18 = 18y/18
y = 144/18
y = 8
x = 21, y = 8 are your answers
hope this helps
0.51 grams is < 0.482, thus Maurice has more salt.