Answer:
The water will flow at a speed of 3,884 m/s
Explanation:
Torricelli's equation
v = 
*v = liquid velocity at the exit of the hole
g = gravity acceleration
h = distance from the surface of the liquid to the center of the hole.
v =
= 3,884 m/s
Answer:
Distance: 4.6km Displacement= -0.2km
Explanation:
Total distance: 1.5+2.4+0.7= 4.6 km
Displacement: 1.5-2.4+0.7= -0.2km
The displacement may also be 0.2km, it just depends on if it wants it negative or not.
consider the motion of con from top to bottom
Y = vertical displacement = 1000 m
a = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
v₀ = initial velocity at the top = 0 m/s
v = final velocity at the bottom = ?
using the kinematics equation
v² = v²₀ + 2 aY
v² = 0² + 2 (9.8) (1000)
v = 140 m/s
t = time taken to hit the ground
Using the equation
v = v₀ + at
140 = 0 + 9.8 t
t = 14.3 sec
The two flaws in
her experiment’s design are
<span>- She introduced at least one confounding variable.</span>
<span>- She tried to test multiple hypotheses at a time</span>
In the above mentioned experiment she had to have four samples to prove
four hypotheses, each one separately and not to mix two hypotheses in an alone
sample, that what it brings as consequence is the confusion.
If i remeber correctly when dealing with real world cordinate systems as you rotate around clockwise you move in a positive direction. but all the examples i have done said north was 0 degrees, so i may be wrong