Answer:
D
Explanation:
The scientist identifies the need to make a drug to cure the respiratory illnesses.
Answer:
The freezing point will be 
Explanation:
The depression in freezing point is a colligative property.
It is related to molality as:

Where
Kf= 
the molality is calculated as:




Depression in freezing point = 
The new freezing point = 
Answer:
100g/mol
Explanation:
Given parameters:
Mass of unknown gas = 2g
Volume of gas in flask = 500mL = 0.5dm³
Unknown:
Molar mass of gas = ?
Solution:
Since we know the gas is at STP;
1 mole of substance occupies 22.4dm³ of space at STP
Therefore,
0.5dm³ will have 0.02mole at STP
Now;
Number of moles =
Molar mass =
=
= 100g/mol
Answer:
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mole
Explanation:
From the balanced
4 FeS2 + 11 O2 → 2 Fe2O3 + 8 SO2
it is clear that 4 mol FeS₂ react with O₂ to give Fe₂O₃ and 8 mol of SO₂
First, we have to convert mass of SO₂ into No. of moles as following:
SO₂ has molar mass = 64 g/mol
No. of moles of SO₂ = (mass / molar mass) = (32 g / 64 g/mol) = 0.5 mol
we know that
4 mol FeS₂ gives→ 8 mol of SO₂
1 mol FeS₂ gives→ 2 mol of SO₂
??? mol FeS₂ gives→ 0.5 mol of SO₂
No. of moles of FeS₂ = (0.5 mol * 1 mol ) / 2 mol = 0.25 mol
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mol
Answer: 3
Explanation: This is a radioactive decay and all the radioactive process follows first order kinetics.
Equation for the reaction of decay of
radioisotope follows:
By the stoichiometry of above reaction,
1 mole of
is produced by 1 mole
So, 0.17 moles of
will be produced by =
Amount of
decomposed will be = 0.17 moles
Initial amount of
will be = Amount decomposed + Amount left = (0.17 + 0.024)moles =0.194 moles
where,
a = amount of reactant left after n-half lives = 0.024
= Initial amount of the reactant = 0.194
n = number of half lives= ?
Putting values in above equation, we get:
Therefore, 3 half lives have passed.