<u>Answer:</u>
The marked price of the article is 22,600
<u>Explanation:
</u>
Given, selling price of an article SP = Rs. 18080
To calculate marked price MP, the formula used is

Discount D = 20%
Substituting the given values
SP = 
18080 = 


MP = Rs. 22,600
Therefore the marked price of the article is 22,600
Answer: a. A point estimate for p is 0.597 .
b. The 95% confidence interval for p.
Lower limit = 0.48
Upper limit = 0.71
Step-by-step explanation:
Given : Sample size of professional actors : n= 67
Number of extroverts : x= 40
Let p represent the proportion of all actors who are extroverts.
a. The point estimate for p = sample proportion = 

b. Confidence interval for population proportion :

Since the critical value for 95% confidence interval is 1.96 , so the 95% confidence interval for p would be





In the 95% confidence interval for p.
Lower limit = 0.48
Upper limit = 0.71
Step-by-step explanation:
Answer:
D. d = 
Step-by-step explanation:
Use the distance formula: d = 
The two points are (6, -2) and (3, -9)
Plug the values into the formula:
d = 
Simplify
d = 
d = 
d = 
I hope this helps :))