Answer:
t = 2.68 x 10¹⁴ years
Explanation:
First we need to find the amount of energy that Sun produce in one day.
Energy = Power * Time
Energy of Sun in 1 day = (3.839 x 10²⁶ W)(1 day)(24 hr/1 day)(3600 s/ 1 hr)
Energy of Sun in 1 day = 3.32 x 10³¹ J
Now, the time required by the nuclear power generator, in years, will be:
Energy of power generator = Energy Sun in 1 day = 3.32 x 10³¹ J
3.32 x 10³¹ J = Power * Time
3.32 x 10³¹ J = (3.937 x 10⁹ W)(t years)(365 days/1 year)(24 hr/1 day)(3600 s/ 1 hr)
t = 3.32 x 10³¹ /1.24 x 10¹⁷
<u>t = 2.68 x 10¹⁴ years</u>
Lets make the original number of nuclides at the start is 100.
If 7/8 of 100 is decayed, that means 87.5 decayed.

And there is 1/8 left of the number of nuclide 100. Which is 12.5


How many Half lifes passed for 100 to become 12.5 is 3 Half-Lives.

Each Half-Life is 80 seconds so there is 240 seconds

The answer is that it takes 240 seconds.
Answer:
Flow Rate = 80 m^3 /hours (Rounded to the nearest whole number)
Explanation:
Given
- Hf = head loss
- f = friction factor
- L = Length of the pipe = 360 m
- V = Flow velocity, m/s
- D = Pipe diameter = 0.12 m
- g = Gravitational acceleration, m/s^2
- Re = Reynolds's Number
- rho = Density =998 kg/m^3
- μ = Viscosity = 0.001 kg/m-s
- Z = Elevation Difference = 60 m
Calculations
Moody friction loss in the pipe = Hf = (f*L*V^2)/(2*D*g)
The energy equation for this system will be,
Hp = Z + Hf
The other three equations to solve the above equations are:
Re = (rho*V*D)/ μ
Flow Rate, Q = V*(pi/4)*D^2
Power = 15000 W = rho*g*Q*Hp
1/f^0.5 = 2*log ((Re*f^0.5)/2.51)
We can iterate the 5 equations to find f and solve them to find the values of:
Re = 235000
f = 0.015
V = 1.97 m/s
And use them to find the flow rate,
Q = V*(pi/4)*D^2
Q = (1.97)*(pi/4)*(0.12)^2 = 0.022 m^3/s = 80 m^3 /hours
Answer:

Explanation:
As we know that heat released is given as

here we know that
Q = 2000 J
m = 0.6 kg
s = 4186 J/kg C
now from above equation we have



Answer: E. 4.34
To answer this question, you need to understand the principle in subtracting number with a decimal. In this question, the lowest decimal number is from 103.26 which was 2 number. Then you need to convert 107.6 into 107.60 so you can subtract it with 103.26. The answer would be:
107.60 - 103.26= 4.34