Answer:
The temperature is 233.15 K
Explanation:
Recall the formula to convert degree Celsius (C) into Fahrenheit (F):

So if we want the value of degree C to be the same as the value of the degree F, we want the following: C = F
which replacing F with C on the right hand side of the equation above, allows us to solve for C:

This means that -40°C = -40°F
And this temperature in Kelvin is:
-40°C + 273.15 = 233.15 K
Answer:
a = 5.05 x 10¹⁴ m/s²
Explanation:
Consider the motion along the horizontal direction
= velocity along the horizontal direction = 3.0 x 10⁶ m/s
t = time of travel
X = horizontal distance traveled = 11 cm = 0.11 m
Time of travel can be given as

inserting the values
t = 0.11/(3.0 x 10⁶)
t = 3.67 x 10⁻⁸ sec
Consider the motion along the vertical direction
Y = vertical distance traveled = 34 cm = 0.34 m
a = acceleration = ?
t = time of travel = 3.67 x 10⁻⁸ sec
= initial velocity along the vertical direction = 0 m/s
Using the kinematics equation
Y =
t + (0.5) a t²
0.34 = (0) (3.67 x 10⁻⁸) + (0.5) a (3.67 x 10⁻⁸)²
a = 5.05 x 10¹⁴ m/s²
The strength of the magnetic field is 
Explanation:
According to Faraday's Law, the magnitude of the induced emf in the coil is equal to the rate of changeof the flux linkage through the coil:
(1)
where
N = 505 is the number of turns in the coil
is the change in magnetic flux through the coil
is the time interval

The coil is rotated from a position perpendicular to the Earth's magnetic field to a position parallel to it, so the final flux is zero, and the magnitude of the flux change is simply equal to the initial flux:

where
B is the strength of the magnetic field
A is the area of the coil
is the angle between the normal to the coil and the field
The area of the coil can be written as

where
is its radius
Substituting everything into eq.(1) and solving for B, we find:

Learn more about magnetic fields:
brainly.com/question/3874443
brainly.com/question/4240735
#LearnwithBrainly
Elements in group 2 are called alkaline earth metals, the most similarity about the alkaline metals is which chemical properties they have.
<h2>Further Explanation
</h2><h3>Periodic table </h3>
- Periodic table is a table that contains elements arranged in columns called groups and rows called periods.
- Elements are arranged based on physical and chemical properties such that elements in the same group will have similar physical and chemical properties.
<h3>Chemical families </h3>
- Based on the chemical properties elements belong to a family of elements sharing similar chemical or physical characteristics.
- Examples of common chemical families include; alkali metals, alkaline-earth metals, halogens and noble gases among others.
<h3>Alkaline-earth metals </h3>
- These are elements that are found in group 2 of the periodic table. Alkaline-earth metals include, Beryllium, Magnesium, Calcium, Strontium, Barium, and Radium.
Properties of Alkaline-earth metals
- Alkaline earth metals have a valence of two since they form ions by losing two electrons from their outermost energy levels.
- Unlike the Alkali metals, the earth metals have a smaller atom size and are not as reactive compared to alkali metals.
- Alkaline-earth metals are highly metallic and are good conductors of electricity.
- They react with water and steam to form metal hydroxide and metal oxides respectively
- They react with air to form metal oxides
- Reactivity of alkaline metals depends on the ease of losing electrons, thus the reactivity increases down the group as the number of energy levels increases.
- Additionally, alkaline-earth metals have low electronegativities and low electron affinities
Keywords: Chemical families, alkaline-earth metals, reactivity
<h3>Learn more about: </h3>
Level: High school
Subject: Chemistry
Topic: Periodic table and chemical families
Sub-topic: Alkaline-earth metals
Answer:
The magnitude of the acceleration of the car is 35.53 m/s²
Explanation:
Given;
acceleration of the truck,
= 12.7 m/s²
mass of the truck,
= 2490 kg
mass of the car,
= 890 kg
let the acceleration of the car at the moment they collided = 
Apply Newton's third law of motion;
Magnitude of force exerted by the truck = Magnitude of force exerted by the car.
The force exerted by the car occurs in the opposite direction.

Therefore, the magnitude of the acceleration of the car is 35.53 m/s²