probability that a dessert sold at a certain cafe contains chocolate is 86%.
The probability that a dessert containing chocolate also contains nuts is 30%.
Find the probability that a dessert chosen at random contains nuts given that it contains chocolate
P(nuts given chocolate) = .30/.86 = .349 or 34
I all of those options are true
The answers are the following:
<span><span><span>P(A)=0.75</span><span>
</span></span><span><span>P(B|A)=0.9
</span></span><span><span>P(B|<span>A′</span>)=0.8
</span></span><span><span>P(C|A∩B)=0.8
</span></span><span><span>P(C|A∩<span>B′</span>)=0.6
</span></span><span><span>P(C|<span>A′</span>∩B)=0.7
</span></span><span><span>P(C|<span>A′</span>∩<span>B′</span>)=0.3</span></span></span>
Answer:
option (C) the same
Step-by-step explanation:
In the given question , it is mentioned that the ball of mass 0.2 kilograms is thrown with the velocity of 4 m/s in the horizontal direction
and, the 0.4 kilogram green ball is thrown in the horizontal direction with the velocity of 8 m/s
Here in both the cases no component of velocity in the vertical direction is provided.
Hence, it will be a case of free fall in the vertical direction.
Now,
from Newton's equation of motion, we have
here,
s is the distance
a is the acceleration
t is the time
in the above equation, mass has no role and the value of acceleration i.e acceleration due to gravity and distance of fall in the vertical direction is same.
Hence, the time taken for both the balls will be same.
Hence,
The correct answer is option (C) the same