2/3 meters would be a reasonable estimate.
Answer:
$69
Step-by-step explanation:
Given the amount of money each girl spent based on the number of hours they were shopping modeled by the function p(x) = 3x4 + 2x3 − 4x2 + 21
To get how much they spend together if each go shopping for 2hours, we will substitute x = 2 into the given function as shown:
p(2) = 3(2)⁴ + 2(2)³ − 4(2)² + 21
p(2) = 3(16) + 2(8) − 4(4) + 21
p(2) = 48 + 16 − 16 + 21
p(2) = 48+21
p(2) = 69
Therefore they spend $69 together
Answer:
The amount needed as a one-time deposit to earn $7,500 in 3 years is <em>$4388.17</em>
Step-by-step explanation:
<u>Basic Finance Formulas
</u>
One of the most-used formulas to compute present and future values is

Where FV is the future value, PV is the present value, r is the interest rate and n is the number of periods. It's vital to keep in mind that r and n must be referred to the same compounded time, e.g. r is compounded monthly and n is expressed in months
The question requires to compute the PV needed as a one-time deposit to earn a future value of $7,500 in 3 years at a 1.5% rate compounded monthly.
FV=7,500
r=1.5%=0.015
n=3*12=36 months
We converted n to months because r is compounded monthly
. The formula

must be managed to make PV isolated



Answer: The amount needed as a one-time deposit to earn $7,500 in 3 years is $4388.17