Answer:
It will take Lin an hour and 25 minutes at her constant speed, and it will take Jada at her constant speed an hour and 30 minutes.
SO, Lin will arrive at 4:25
and Jada will arrive at 4:30
There is a 5 minute difference in time.
Step-by-step explanation:
From the facts given, Lin can walk 13 miles in 5 hours which when you divide means she can walk 2.6 mph (miles per hour), and Jada can walk 2.5 mph.
To get these answers you divide the current speeds into the total distance
For example, in Lin's case...
3.25 (The 3 and 1/4 mile converted to decimal form)
2.6 (Lin's Average speed per hour)
3.25/2.6=1.25
1.25 (1 hour and 25 minutes)
The given points are the vertices of the quadrilateral

By Green's theorem, the line integral is


Answer:
Jamal received 2,880 votes
Step-by-step explanation:
In the election,
Jamal received 40% of all votes
Tran received 100% - 40% = 60% that is 4,320 votes
Let x be the number of votes Jamal received. Then
x - 40%
4,320 - 60%
Write a proportion:

Answer:
8
Step-by-step explanation:
That is the quetion that sal khan explaind in the vid BOI
The number of times the spinner landed on a space numbered greater than 4 = 167
Step-by-step explanation:
Step 1 :
Given,
Number of equal area spaces in the spinner = 6
Number of times the spinner was spun = 500
We need to find the number of times the spinner landed on a space numbered greater than 4
Step 2 :
Total number of outcome = 6
Favorable outcomes are = Numbers greater than 4 = 5,6
Total number of favorable outcome = 2
Therefore Probability that the spinner will land on a number that is greater than 4 is
= 
The number of times that the spinner landed on a space numbered greater than 4 = 500 ×
= 166.67 = 167 (rounded off to the nearest integer)
Step 3 :
Answer :
The number of times the spinner landed on a space numbered greater than 4 = 167