Answer:
Explanation:
The resultant force F
where
is eastward force,
is force directed towards the North
F=62573.2 N
The magnitude of acceleration of sailboat is given by
Answer:
A wavelength is a measure of distance between two consecutive crests or trough. So , the unit of wavelength is same as unit of distance. I.e metre
The gravitational potential energy is calculated by multiplying the mass of the object to the height and the gravitational acceleration which is 9.8 m/s^2. We do as follows:
GPE = mgh
GPE = 4942
4942 = m (9.8)(6.15)
m = 82 kg
Hope this helps.
Answer:
See below explanation
Explanation:
The correspondent chemical reaction for copper carbonate decomposed by heat is:
CuCO₃ (s) → CuO (s) + CO₂ (g)
Considering all molar mass (MM) for each element ( we consider rounded numbers) :
MM CuCO₃ = 123 g/mol
MM CuO = 79 g/mol
MM CO₂ = 44 g/mol
Statement mentions that scientis heated 123.6 g of CuCO₃ (almost a MM), until a black residue is obtained, which weights 79.6 g : this solid residue is formed by CuO, and the remaining mass (approximatelly 44 g) belongs to teh second product, this is, CO₂; as it is a gas compund, it is not certainly included on the solid residue.
So, law of conservation mass is true for this case, since: 123.6 g = 79.6 g + 44 g. As explained, on the solid residue, we don not include the 44 g, which "escaped" from our system, since it is a gas compound (CO₂)