Answer:
P1 = 2.5ATM
Explanation:
V1 = 28L
T1 = 45°C = (45 + 273.15)K = 318.15K
V2 = 34L
T2 = 35°C = (35 + 273.15)K = 308.15K
P1 = ?
P2 = 2ATM
applying combined gas equation,
P1V1 / T1 = P2V2 / T2
P1*V1*T2 = P2*V2*T1
Solving for P1
P1 = P2*V2*T1 / V1*T2
P1 = (2.0 * 34 * 318.15) / (28 * 308.15)
P1 = 21634.2 / 8628.2
P1 = 2.5ATM
The initial pressure was 2.5ATM
Answer: the equilibrium will be displaced to the right leading an increase on the quantities of y(g) and z(s).
Justification:
According to the rules of equilibrium, based on Le Chatellier's priciple, any change in a system in equilibrium will be tried to be compensated to restablish the equilibrium
The higher the amount, and so the concentration, of X(g), the more will the forward reaction proceed leading to an increase on the concentration of the products y(g) and z (s). Look that that will also be accompanied by a decreasing on the pressure, since 2 molecules of the gas X(g) are converted into 1 molecule of the gas y(g).
<u>Answer:</u>
P2 = 778.05 mm Hg = 1.02 atm
<u>Explanation:</u>
We are to find the final pressure (expressed in atm) of a 3.05 liter system initially at 724 mm hg and 298 K which is compressed to a final volume of 2.60 liter at 273 K.
For this, we would use the equation:

where P1 = 724 mm hg
V1 = 3.05 L
T1 = 298 K
P2 = ?
V2 = 2.6 L
T2 = 173 K
Substituting the given values in the equation to get:

P2 = 778.05 mm Hg = 1.02 atm
Sodium-22 remain : 1.13 g
<h3>Further explanation
</h3>
The atomic nucleus can experience decay into 2 particles or more due to the instability of its atomic nucleus.
Usually, radioactive elements have an unstable atomic nucleus.
General formulas used in decay:

T = duration of decay
t 1/2 = half-life
N₀ = the number of initial radioactive atoms
Nt = the number of radioactive atoms left after decaying during T time
half-life = t 1/2=2.6 years
T=15.6 years
No=72.5 g

Answer:
The mass percentage of calcium carbonated reacted is 2.5%.
Explanation:
The reaction is:

Thus the Kp of the equilibrium will be:
Kp = partial pressure of carbon dioxide [as the other are solid]
Moles of calcium carbonate initially present = 
Let us apply ICE table to the equilibrium given:

Initial 0.2 0 0
Change -x +x +x
Equilibrium 0.2-x x x
Kp = partial pressure of carbon dioxide
Kp = Kc(RT)ⁿ
where n = difference in the number of moles of gaseous products and reactants
for given reaction n = 1
R = gas constant = 8.314 J /mol K
T = temperature = 800 ⁰C = 1073 K
Putting values
Kc =
Kc = ![\frac{[CO_{2}][CaO]}{[CaCO_{3}]}= \frac{x^{2} }{(0.2-x)}=1.3X10^{-4}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5BCO_%7B2%7D%5D%5BCaO%5D%7D%7B%5BCaCO_%7B3%7D%5D%7D%3D%20%5Cfrac%7Bx%5E%7B2%7D%20%7D%7B%280.2-x%29%7D%3D1.3X10%5E%7B-4%7D)


On calculating
x = 0.005
where x = the moles of calcium carbonate dissociated or reacted.
Percentage of the moles or mass reacted =
%