The moles of chromium (iii) nitrate produced is calculated as follows
write the equation for reaction
3 Pb(NO3)2 + 2 Cr = 2 Cr(NO3)3 + 3 Pb
by use of mole ratio between Pb(NO3)2 to Cr(NO3)3 which is 3 : 2 the moles of Cr(NO3)3 is therefore
= 0.85 x2 /3 = 0.57 moles
You can view more details on each measurement unit: molecular weight of Lithium Carbonate or grams The molecular formula for Lithium Carbonate is Li2CO3. The SI base unit for amount of substance is the mole. 1 mole is equal to 1 moles Lithium Carbonate, or 73.8909 grams.
w/w percentage <span>
= mass of the pure compound /
total mass of the sample x 100%
70% HNO₃
contains by mass means every 100 g of sample has 70 g of HNO₃.</span><span>
The mass of solution = 103.8 g
Hence the mass of HNO₃ = 103.8 g x 70%</span><span>
= 103.8 g x (70 / 100)
<span>
= 72.66 g = 72.7 g.</span></span>
The first step in the reaction is the double bond of the Alkene going after the H of HBr. This protonates the Alkene via Markovnikov's rule, and forms a carbocation. The stability of this carbocation dictates the rate of the reaction.
<span>So to solve your problem, protonate all your Alkenes following Markovnikov's rule, and then compare the relative stability of your resulting carbocations. Tertiary is more stable than secondary, so an Alkene that produces a tertiary carbocation reacts faster than an Alkene that produces a secondary carbocation.
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
</span>
Answer:
6
Explanation:
You will see H6 and the H stands for helium and the 6 is how many of that atom is there