Break even point is where all the expense is already covered by the revenue. In this case, the expense would be the stand ($75,000) and the lemon+sugar+water ( $1.25 per glass). The revenue comes from lemonade($30/glass). Then the equation would be:
$30 * glass of lemonade= $75,000 + $1.25 * glass of lemonade
($30-$1.25) * glass of lemonade= $75,000
glass of lemonade= 2608.7
Answer:
I just took the test, it's 1 and 3
Step-by-step explanation:
Answer:
The magnitude of the necessary lifting force is 7.95N
Step-by-step explanation:
Force = mv^2/r
mass (m) = 2.00105kg, velocity (v) = 123m/s, radius (r) = 3810m
Force = 2.00105×123^2/3810 = 30273.89/3810 = 7.95N
They are trying to fool you by saying 17 movie theaters, ignore that number.
5780 x 7.50 = $54,350
If this helped make sure to mark as the brainliest!
-procklown