answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara [203]
1 year ago
10

Vicky did a survey to answer the following question: What is the average fitness score of grade 8 students? The mean fitness sco

re was 3.2 points. If all the students scored the same, what would be the fitness score of each student?
A. Cannot be determined
B. Greater than 3.2 points
C. Less than 3.2 points
D. 3.2 points
Mathematics
1 answer:
mario62 [17]1 year ago
3 0
The mean is calculated by adding up all of the data points and then dividing the sum by the amount of points added.

The mean fitness score was 3.2 points.  If all of the students scored the same thing (3.2 points) then this would be the fitness score of each student.

Thus, the answer is D. 3.2 points.
You might be interested in
I need to increase the number of customers by 20% daily, I talk to an average of 8 customers per hour during an 8 hour shift so
MA_775_DIABLO [31]

Before we figure out how many customers you will need to talk per day to reach your goal, let's calculate what is 20% of how many customers you normally talk to a day.


current no. = 8

goal = 8 + 20%

20% = 8 x 0.20

(a percent is really just a fraction with the percent number over 100)

20% = 1.60

goal = 8 + 1.60

goal = 9.60


However, there is no such thing as .60 of a person so we will have to round up. You will need to talk to 10 customers per day.

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
What is the measure (in degrees) of the smallest interior angle of a triangle in which the exterior angle measures have the rati
steposvetlana [31]

Let

3x----> angle exterior 1

4x----> angle exterior 2

5x----> angle exterior 3


we know that

The exterior angles of any polygon add up to 360 degrees

so

3x+4x+5x=360-------> 12x=360----------> x=30°


The largest of exterior angles is equal to the smallest of interior angles

so

the largest of exterior angles is 5x------> 5*30=150°

the smallest of interior angles is 180°-150°=30°


therefore


the answer is

the smallest of interior angle measure 30 degrees

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Ellie buys a mobile phone in spain for €352.50. Her brother jack buys an identical phone from japan for ¥39856. Using exchange r
Nonamiya [84]

Answer:

The answer to your question is: Japan

Step-by-step explanation:

Mobile cost in Spain = € 352.5

Mobile cost in Japan = ¥39856

Exchange rate = £1 = €1.41

                           £1 = ¥188

Cost of mobile in pounds

                       £ 1 ------------------ € 1.41

                        x  -----------------   €352.5

                       x = (352.5 x 1) / 1.41

                       x= £250

                      £1   ------------------  ¥188

                      x    ----------------- -¥ 39856

                     x = (39856 x 1) / 188

                     x = £212

Then, it was cheaper in Japan

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Suppose that 3% of all athletes are using the endurance-enhancing hormone EPO (you should be able to simply compute the percenta
trapecia [35]

Answer:

Step-by-step explanation:

So there is a 3% probability that an athlete is using EPO .

The probability of showing positive on a test when you've used it is 0.99.

3% x 0.99= 2.97%

The probability of a positive result without EPO is 0.1

97% x 0,1 = 9,7 %

My guess is that 2.97% + 9,7% = 12.67% or 0.1267.

I don't know i may be wrong because you've put as an answer 0.0297 but if you like you may take only the first part of the answer.

6 0
2 years ago
Joanna, the line manager at Smedley Electronics, works 14 hours a week more than her line workers and gets paid $6.50 more per h
chubhunter [2.5K]
Given:
Joanna :
works 14 hrs a week more than her line workers.
gets paid 6.50 more per hour than her line workers.

Line workers: h = hours per week ; d = dollars per hour.

Line worker = Dollar per hour * number of hours.
Joanna = (Dollar per hour + 6.50)(number of hours + 14 hours)

Line worker:
$576 = d * 36 hours
$576/36 = d
$16 = d    hourly rate of line worker.

Joanna:
$16 + 6.50 = $22.50 hourly rate
36hrs + 14hrs = 50 hours per week.

Weekly pay of Joanna: $22.50 * 50 = $1,125
5 0
1 year ago
Other questions:
  • Choose the correct simplification of the expression d3 ⋅ d5.
    11·1 answer
  • The owner of a candy store wants to mix some peanuts worth $3 per pound, some cashews worth $10 per pound, and some Brazil nuts
    8·1 answer
  • What is the greatest whole number that will divide both 792 and 990 exactly
    6·2 answers
  • Jenny studied the characteristics of two species of bacteria. The number of bacteria of species A, A(t), after t hours is repres
    14·1 answer
  • What is the domain of y = log Subscript 4 Baseline (x + 3)?
    10·2 answers
  • The table shows the relationship in expense between packages of soup and cans of soup. What is the missing value in the table?​
    15·1 answer
  • At cycle and sport customers can rent bikes, electric scooters, kayaks, canoes, or paddleboards by the hour. Ari is renting a bi
    12·1 answer
  • Evaluate b(x)=18−0.5x when x=−2,0, and 5.
    10·1 answer
  • The cost of 5 scarves is $91.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    8·1 answer
  • At Home Depot, Johnny bought 3 rose bushes and 7 flats of petunias for a total of $114.75. Rosie bought 2 rose bushes and 6 flat
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!