Answer:

Explanation:
When the screw is turned by two turns then change in the length of the wire is given as




now we know by the formula of Young's modulus

so we have



Explanation:
Given that,
Initial speed of the electron, 
Distance, s = 5 cm = 0.05 cm
Acceleration of the electron,
(a) Let v is the electron's velocity when it emerges from this region. It can be calculated as :


v = 871779.788 m/s
or

(b) Let t is the time for which the electron take to cross the region. It can be calculated as:



Hence, this is the required solution.
Answer:
5.76 round off to 6
Explanation:
wall 1 = 15 × 12 = 180
wall 2 = 9 × 12 = 108
now 1 roll covers 50 square feet
formula = wall 1 + wall 2 / 50
= 180 + 108 / 50
= 288÷ 50
= 5.76
with the same generator, so the only factor for producing
the slectric field is only the speed. The faster the rotational speed of the
generator the greater it produce electric field. So the sequence is 3000 rpm
< 3200 rpm < 3400 rpm < 3600 rpm
Answer:
static friction acting opposite to the direction of travel
Explanation:
Because the Frictional force of the front wheels act to oppose the spinning, so, For the front wheels to roll without slipping, the friction must be static friction pointing in the direction of travel of the car.
Explanation: