Hey there!
Divide 200 by 25.
200/25= 8
She is running an average of 8 m/s. (that's how we represent meters per second)
I hope this helps!
~kaikers
Answer:
D,B,C,A
Step-by-step explanation:
Look at the picture
:)
<h3>
Answer:</h3>
- using y = x, the error is about 0.1812
- using y = (x -π/4 +1)/√2, the error is about 0.02620
<h3>
Step-by-step explanation:</h3>
The actual value of sin(π/3) is (√3)/2 ≈ 0.86602540.
If the sine function is approximated by y=x (no error at x = 0), then the error at x=π/3 is ...
... x -sin(x) @ x=π/3
... π/3 -(√3)/2 ≈ 0.18117215 ≈ 0.1812
You know right away this is a bad approximation, because the approximate value is π/3 ≈ 1.04719755, a value greater than 1. The range of the sine function is [-1, 1] so there will be no values greater than 1.
___
If the sine function is approximated by y=(x+1-π/4)/√2 (no error at x=π/4), then the error at x=π/3 is ...
... (x+1-π/4)/√2 -sin(x) @ x=π/3
... (π/12 +1)/√2 -(√3)/2 ≈ 0.026201500 ≈ 0.02620
I think the correct answer from the choices listed above is option B. Deliberate bias <span> is the source error that can be avoided by locating questions sensitive to bias and changing or dropping them. Hope this answers the question. Have a nice day.</span>
Answer:
(A) 0.15625
(B) 0.1875
(C) Can't be computed
Step-by-step explanation:
We are given that the amount of time it takes for a student to complete a statistics quiz is uniformly distributed between 32 and 64 minutes.
Let X = Amount of time taken by student to complete a statistics quiz
So, X ~ U(32 , 64)
The PDF of uniform distribution is given by;
f(X) =
, a < X < b where a = 32 and b = 64
The CDF of Uniform distribution is P(X <= x) =
(A) Probability that student requires more than 59 minutes to complete the quiz = P(X > 59)
P(X > 59) = 1 - P(X <= 59) = 1 -
= 1 -
=
= 0.15625
(B) Probability that student completes the quiz in a time between 37 and 43 minutes = P(37 <= X <= 43) = P(X <= 43) - P(X < 37)
P(X <= 43) =
=
= 0.34375
P(X < 37) =
=
= 0.15625
P(37 <= X <= 43) = 0.34375 - 0.15625 = 0.1875
(C) Probability that student complete the quiz in exactly 44.74 minutes
= P(X = 44.74)
The above probability can't be computed because this is a continuous distribution and it can't give point wise probability.