Explanation:
Below is an attachment containing the solution
The force exerted on the car during this stop is 6975N
<u>Explanation:</u>
Given-
Mass, m = 930kg
Speed, s = 56km/hr = 56 X 5/18 m/s = 15m/s
Time, t = 2s
Force, F = ?
F = m X a
F = m X s/t
F = 930 X 15/2
F = 6975N
Therefore, the force exerted on the car during this stop is 6975N
Answer:
d). X-rays
Explanation:
X -rays are also called photons. They are a packet of electro magnetic radiation. X rays originate from the shell of the electron. X rays are highly penetrating, and have a shorter wavelength than alpha particles and the beta particles. They are similar to the gamma rays which are also has a high penetrating power and easily pass through the human body.
Thus X rays can penetrate a skin tissue upto 2 cm thickness.
Answer:
When an object changes speed (increases/decreases) it results in acceleration/de acceleration, its velocity also changes.
Explanation:
Acceleration is the rate of change in velocity.An object can accelerate when speed increases, decreases or direction changes. All these instances involves a change in velocity.Velocity is a vector quantity thus it has magnitude and the direction.Acceleration due to change in direction is centripetal acceleration.The expression for finding acceleration is;
a=change in velocity/change in time
a=Δv/Δt in m/s²
<em>Answer</em>
Force = 170 N
<em>Explanation</em>
First find the distance (d) travelled by the bulldozer.
Sin 35 = 15/d
d = 15/(sin 35)
= 26.15m
Now;
work done = force × distance.
4500 J = force × 26.15
dividing both sides by 26.15,
Force = 4500/26.15
= 172.07 N
Answer to two significant figures = 170 N