A micelle refers to an aggregate of a surfactant molecule, which a dispersed in a liquied colloid. In an aqueous liquid, a micelle is arranged in such a way that its hydrophillic head region will be in contact with the surrounding solvents while the hydrophobic tail region will be embedded in its center.
The three dimensional shape of a micelle is A SPHERE.
potential energy with the heat given to the food
Answer:
There are 3 steps of this problem.
Explanation:
Step 1.
Wet steam at 1100 kPa expands at constant enthalpy to 101.33 kPa, where its temperature is 105°C.
Step 2.
Enthalpy of saturated liquid Haq = 781.124 J/g
Enthalpy of saturated vapour Hvap = 2779.7 J/g
Enthalpy of steam at 101.33 kPa and 105°C is H2= 2686.1 J/g
Step 3.
In constant enthalpy process, H1=H2 which means inlet enthalpy is equal to outlet enthalpy
So, H1=H2
H2= (1-x)Haq+XHvap.........1
Putting the values in 1
2686.1(J/g) = {(1-x)x 781.124(J/g)} + {X x 2779.7 (J/g)}
= 781.124 (J/g) - x781.124 (J/g) = x2779.7 (J/g)
1904.976 (J/g) = x1998.576 (J/g)
x = 1904.976 (J/g)/1998.576 (J/g)
x = 0.953
So, the quality of the wet steam is 0.953
Answer:
-2092 kJ
Explanation:
Let's consider the chemical reaction that causes chromium to corrode in air.
4 Cr + 3 O₂ → 2 Cr₂O₃
We can calculate the standard Gibbs free energy (ΔG°) using the following expression.
ΔG° = ΔH° - T × ΔS°
where,
- ΔH°: standard enthalpy of the reaction
- ΔS°: standard entropy of the reaction
ΔG° = -2256 kJ - 298 K × (-0.5491 kJ/K)
ΔG° = -2092 kJ
Answer:
a) if the liquid is not vaporized completely, then the condensed vapor in the flask contains the air which is initially occupied before the liquid is heated. When calculating the molar mass of the vapor the moles of air which are initially present are not excluded, so that the molar mass of the vapor would be an increase in value.
b) While weighing the condensed vapor, the flask should be dried. If the weighing flask is not dried then the water which is layered on the surface of the flask is also added to the mass of the vapor. Therefore, the mass of the vapor that is calculated would be increase.
c) When condensing the vapor, the stopper should not be removed from the flask, because the vapor will escape from the flask and a small amount of vapor will condense in the flask. Therefore, the mass of the condensed vapor would be In small value.
d) If all the liquid is vaporized, when the flask is removed before the vapor had reached the temperature of boiling water, then the boiling
temperature of that liquid would be lower than that of the boiling temperature of the water.Therefore, the liquid may have more volatility.