Answer:

$29619.13
Step-by-step explanation:
a. Tara has $14375 in credit card debt and the interest rate is 5.3%.
Now, if f(t) represent the amount of money Tara have in credit card debt, where t is the number of years after after interest begins to accrue, then
......... (1)
Again Tara borrows $570 each month for rent from her parents without any interest.
If g(x) represent the amount of money Tara owes to her parents, where t represents the number of years passed,then we can write
g(t) = 570 × 12t = 6840t ........ (2)
Therefore,
b. So, for t = 2 years,
= $29619.13
So, Tara has to repay $29619.13 if she continues this way without any repayment for 2 years. (Answer)
The total amount that Chang will received from his wages is the product of his hourly wage times the number of hours he has worked (n). His total savings should not be less than $125. The equation that best describes the situation is,
45 + 7n ≥ 125
Solving for n in the inequality gives an answer of n≥11.42 hours. Thus, he needs to work for at least 12 hours.
Answer:
<u><em>(x, y) -------> ( - x , y - 10 )</em></u>
Step-by-step explanation:
Titus is not correct.
There are two transformations will correctly prove FEDCBA ≅ F'E'D'C'B'A'
First transformation is Reflection over y-axis , then translation 10 units down.
The final formula is <em>( - x , y - 10 )</em>
Answer:
Kim's business earns $10,000 per month.
Kim's non-employee expenses are $3,000 per month.
If Kim wants $2,000 in profit per month, then the maximum amount Kim can spend for employee:
10000 - 3000 - 2000 =5000
If each employee costs $1,000 per month, Kim can recruit 5000/1000 = 5 as the maximum number of employees.
Hope this helps
:)
10a + 8b = 230
a + b = (2 + 2 + 13 + 10)...a + b = 27 (this is the number of gifts to buy)
a = 27 - b
10(27 - b) + 8b = 230
270 - 10b + 8b = 230
-10b + 8b = 230 - 270
-2b = -40
b = -40/-2
b = 20 <=== she bought 20 eight dollar gifts
a = 27 - b
a = 27 - 20
a = 7 <=== she bought 7 ten dollar gifts