Answer:
0.13%
Step-by-step explanation:
Mean, u = 17.4%
standard deviation, sd = 27.5%
We are looking for the probability that the money will double in value. Therefore we are looking for the value of x = 100% (meaning the value is 100% more that the previous year)
Find the value of z-score
z = (x-u)/sd
= (100 - 17.4) / 27.5 = 3.003
Find the z score using the z-table
From z-table at P(z<3.003) = 0.9987
So, for the probability that it the money will be double is
P (Z>2.8982) = 1 - P(z<2.8982)
= 1- 0.9987
= 0.0013 = 0.13%
Answer:
288 gallons ÷ 6 miles = 48 miles per gallon
48 miles per gallon • 7 miles = 366 miles
Step-by-step explanation:
<h3>Option D</h3><h3>The expression can be used to find the price of a $400 telescope after a 32% markup is: 400 + 400 (0.32 )</h3>
<em><u>Solution:</u></em>
Given that,
Price of telescope = $ 400
Mark up = 32 %
To find: Cost after mark up
The formula used is:
<h3>Cost after mark up = Price of telescope + 32 % of Price of telescope</h3>
Therefore,
Cost after mark up = 400 + 32 % of 400

Thus cost after mark up is $ 528 and expression is 400 + 400 (0.32 )
Answer:
x=
2.6
Step-by-step explanation:
Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.
Answer:
Karen
Step-by-step explanation:
Karen because it took bob and extra minute to walk the last mile.