Answer:
Step-by-step explanation:
Answer:24%
Step-by-step explanation:
6 divided by 25 is .24
Example of Phase of matter that show how characteristics of matter find application in our daily life??
Answer:
45 people prefered coffee, 81 people prefered tea. A total of 126 people were surveyed.
Step-by-step explanation:
Let t be the people who prefer tea, and let c be the people who prefer coffee.
The ratio between tea and coffee is 9:5, thus we have t/c=9/5. Cross products give us 5t=9c.
Also, we have 36 more people prefer tea than coffee, so we have c+36=t
Thus we have: 5(c+36)=9c
5c+180=9c
180=4c
c=45
c+36=t
45+36=81
Answer:
The probability that the yellow M&M came from the 1994 bag is 0.07407 or 7.407%
Step-by-step explanation:
Given
Before 1995
(Br) Brown = 30%
(Y) Yellow = 20% =0.2
(R) Red = 20%
(G) Green =10% =0.1
(O) Orange = 10%
(T) Tan = 10%
After 1995
(Br) Brown = 13%
(Y) Yellow = 14% =0.14
(R) Red = 13%
(G) Green = 20%
= 0.2
(O) Orange = 16%
(Bl) Blue = 24%
Since there are two bags, let A be the bag from 1994, and B be the bag from 1996
Then let AY imply we drew a yellow M&M from the 1994 bag
AG implies we drew a green M&M from the 1994 bag
BY implies imply we drew a yellow M&M from the 1996 bag
BG implies we drew a green M&M from the 1996 bag
P(AY) =0.2
P (BY) = 0.14
P(AG) =0.1
P(BG) =0.2
Since the draws from the 1994 and 1996 bag are independent,
therefore

The draws can happen in either of the 2 ways in (1) and (2) above
therefore total probability E is given as
E =
For the yellow one to be from 1994, it implies that the event to be chosen is

Since the total probability is given as E=0.054
then 
Concluding statement: This is the condition for the Yellow one to come from 1994 and green from 1996 provided that they obey the condition from E