answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
snow_lady [41]
1 year ago
7

Dante has been shopping for a new bike. He found two bikes that he likes equally-one is sold at Mike's Bikes for $300, and the o

ther is sold at Cycle Center for $275.
Dante has a coupon for 25% off any bike at Mike's Bikes. However, the manufacturer of the bike at Cycle Center has included a $40 rebate after the purchase of the bike.

Where should Dante purchase his mountain bike?
(I would appreciate if you show your work)
Mathematics
1 answer:
Galina-37 [17]1 year ago
7 0
Hello there! So, let's do this a bit at a time. Mike's Bikes sells a bike for $300, but gives a 25% discount for any bike in the store. To find out how much he would pay for the bike, multiply 300 by 75% (0.75). This is because you are still paying 75% of the original price for that bike. When you do, you get 225. That's $225 for the bike at Mike's Bikes. Now, the one at Cycle Center sells a bike for $275, but gives a rebate of $40 after purchasing the bike. A rebate is basically a refund: you get money paid back to you. In this case, we would subtract 40 from 275, because you're basically getting paid back some of what you did pay. 275 - 40 is 235. That's $235 for the bike at Cycle Center. I'll write the prices of the bikes out to make it easier to read.

Mike's Bikes: $225
Cycle Center: $235

Okay. so when you look at the prices for the mountain bikes, you see that the bike at Mike's Bikes is $10 cheaper than the bike at Cycle Center. Dante should purchase his mountain bike at Mike's Bikes, because he will pay less money there. The Cycle Center does give $40 back, but Mike's Bikes has the bike that costs less. 225 < 235.
You might be interested in
The sum of two numbers is 80. The larger number is four more than three times the smaller number. Find both numbers.
nexus9112 [7]

Let the smaller number = X

Then the larger number is 3x+4 ( four more than 3 times the smaller number)


The sum of both numbers = 80

so you have X + 3X+4 = 80

Simplify the left side:

4x+4 = 80

Subtract 4 from each side:

4x = 76

Divide both sides by 4:

X = 76/4

X = 19

The smallest number is 19

The largest number is 80 - 19 = 61 ( check: 3*19 = 57+4 = 61)


The two numbers are 19 and 61

3 0
1 year ago
39,918.23 rounded to the nearest thousands is
olga nikolaevna [1]

Answer: 40,000

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
URGENT<br>Which of the following is the graph of y=0.5sec (x+pi/3)-2?
arlik [135]

Answer:

See attachment.

Step-by-step explanation:

The given function is

y=0.5\sec(x+\frac{\pi}{3})-2

This is the graph of y=\sec(x) that is shifted down 2 units and shifted to the left \frac{\pi}{3} units.

When x=0, y=0.5\sec(0+\frac{\pi}{3})-2

y=0.5\sec(\frac{\pi}{3})-2

y=1-2=-1

The y-intercept is -1.

The correct choice is shown in the attachment

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
What is the product (6r-1)(-8r-3)
eimsori [14]
Use the FOIL method (First, Outside, Inside, Last)

6r(-8r) = -48r²
6r(-3) = -18r
-1(-8r) = 8r          (note: two negatives multiplied together = positive answer)
-1(-3) = 3

-48r² - 18r + 8r + 3

Combine like terms:


-48r² - 18r + 8r + 3

-48r² - 10r + 3


-48r² - 10r + 3 is your answer

hope this helps
6 0
2 years ago
In a country where prices are rising quickly, bread that now costs $1.39 will cost 2.4 times as much next year. How much will th
Lynna [10]

Answer:

$3.34

Step-by-step explanation:

$1.39 x 2.4 = $3.336

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Carlos has 7 1/2 acres of farmland. He uses 1/3 of the acres to graze animals and 1/5 of the acres to grow vegetable. How many a
    11·1 answer
  • Determine whether or not the vector field is conservative. if it is conservative, find a function f such that f = ∇f. (if the ve
    8·1 answer
  • I AM GIVING 99 POINTS!
    8·2 answers
  • The equation to determine the weekly earnings of an employee at the hamburger shack is given by w(x), where x is the number of h
    7·1 answer
  • An experiment consists of determining the speed of automobiles on a highway by the use of radar equipment. The random variable i
    14·2 answers
  • Fancy goldfish x cost $3 each and common goldfish y cost $1 each.Graph the function y=20-3x to determine how many of each type o
    14·1 answer
  • A landscaper wants to find the answer to the question “How much time do people in Raleigh, North Carolina, spend doing yard work
    5·2 answers
  • If ribbon candy costs 2.50 per foot. How many feet can you buy if u have 11.25
    9·1 answer
  • Maria has already written 2/5 of her 1,000 word essay. If she continues writing at the same pace of 6One-half words per minute,
    11·1 answer
  • Ricardo was mixing blue paint and yellow paint in a ratio of 3:5 to make green paint. He wants to make 40 liters of green paint.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!