answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hunter-Best [27]
2 years ago
9

Two swim clubs are having a membership sale. Aqua Plus is offering a two-year membership for $237.36. Water World is offering an

18-month membership for $184.50. Which describes the swim club that has the lower-priced offer?
Mathematics
2 answers:
galina1969 [7]2 years ago
8 0
Divide the price by the number of months to find the monthly rate.
<span>$237.36 ÷ 24 = $9.89 per month </span>
<span>$184.50</span><span> ÷ 18 = $10.25 per month

The two year club, Aqua Plus is cheaper

</span>
DochEvi [55]2 years ago
6 0
Aqua Plus is a better deal.

There is 24 months in two years.

Add $184.50 + $184.50 = $369

If you then subtract $369 - $237.36 = $131.64

Your paying $131.64 for 6 months more than Aqua Plus' deal.

You could buy two memberships at Aqua Plus and have it for four years and it would be cheaper than Water World 1 year and 6 months.
You might be interested in
Eva, the owner of eva's second time around wedding dresses, currently has five dresses to be altered, shown in the order in whic
Vikentia [17]

Answer:

  8 hours

Step-by-step explanation:

Job v starts at time 0 and completes at time 3.

Job w starts at time 1 and completes at time 4.

Job x starts at time 4 and completes at time 8.

Job y starts at time 8 and completes at time 10.

Job z starts at time 10 and completes at time 15.

The average completion time is (3 +4 +8 +10 +15)/5 = 8 . . . hours.

_____

<em>Comment on the schedule</em>

Jobs v and x are the only ones completed by the time due. The latest is 8 hours late. If they are scheduled in order of due time, jobs v, w, and y can be completed by the due time; the others will be 4 and 6 hours late.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A school district has 2 teaching positions to fill and there are 8 applicants to choose from. How many different possibilities a
Olenka [21]

I think the answer would be 56. Bc the first job has 8 different people who could get the job and then once someone is chosen for that slot the next teaching position only has 7 candidates. So you would take 8*7 which equals 56.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
If cheese costs $5.65 per pound, what will be the total cost of 2.2 pounds of cheese?​ plz help meee
lutik1710 [3]
The answer is $12.43

Multiply the two numbers.
3 0
2 years ago
Which graph has the same end behavior as the graph of f(x) = –3x3 – x2 + 1?
kaheart [24]

Given equation is f(x)=-3x^3-x^2+1

We have to identify the graph that has same end behaviour as of given equation.

It seems that you have missed to attach the given graph in question. So i will explain about how to find correct graph.

Given function has highest exponent 3 so that means degree = 3

which is an odd number.

We know that graph of odd degree polynomial always starts and ends in opposite direction.

Leading coefficient of given function is -3 which is negative.

We know that when leading coefficient is negative then graph starts from top.


Hence graph of given function will start from top and go to the bottom as shown in picture.


Now any given graph which opens from up and ends in bottom will be answer.

All polynomials having odd degree and negative leading coefficient will also have similar graph.


6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A gallon of Moo Milk costs \$5.12$5.12dollar sign, 5, point, 12. What is the price, in dollars, of an 888 ounce glass of Moo Mil
Sladkaya [172]
The correct statement is:
A gallon of Moo Milk costs $5.12 What is the price, in dollars, of an 8 ounce glass of Moo Milk? There are 128 ounces in 1 gallon.

Solution:
Cost of 1 gallon of Moo Milk = $ 5.12

1 gallon = 128 ounces, so we can write:

Cost of 128 ounces of Moo Milk = $ 5.12

Cost of 1 ounce of Moo Milk = $ 5.12/128 = $ 0.04

Cost of 8 ounces of Moo Milk = $ 0.04 x 8 = $ 0.32

Thus, 8 ounces of Moo Milk will cost $ 0.32
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At a gas station where people can pay in cash or by credit card, 20% of people pay by credit card and 80% of people pay cash. A
    13·2 answers
  • A very small dinosaur, the Microraptor, was only 1.3 feet long, One of the larger dinosaurs, the diplodocus, was about 91 feet l
    8·2 answers
  • Which of the following is a validation of congruency between two polygons?
    13·2 answers
  • The ice skating rink charges an hourly fee for skating and 3$ to rent skates for the day. Gillian rented skates and skated for 2
    14·2 answers
  • The standard diameter of a golf ball is 42.67 mm. A golf ball factory does quality control on the balls it manufactures. Golf ba
    6·2 answers
  • Assume that the variables x and y are inversely related. If k = 18, what is the value of y for each of the following points? Be
    14·1 answer
  • If ABCD is a square and AB = 10, what is the measure of CE to the nearest hundredth?
    14·1 answer
  • A yeast culture weighing 2 grams is removed from a refrigerator unit and is expected to grow at the rate of Upper W prime (t )eq
    5·1 answer
  • Which expression gives the length of the transverse axis of the hyperbola
    12·1 answer
  • 9. If DF = 42, find DE.<br>7x+1 4x-3<br>DEF what is DE​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!