<u>Given</u>:
The graph shows the speed of a ball in free fall for 10 seconds.
We need to determine the constant of proportionality for the given graph.
<u>Constant of proportionality:</u>
The constant of proportionality can be determined using the formula,

Where k is the constant of proportionality.
Let us consider any of the coordinate from the graph and substitute in the formula.
Consider the coordinate (4,40) and substitute in the above formula.
Thus, we have;


Thus, the constant of proportionality is 10 meters per second squared.
In order to construct this equation, we will use the variables:
V to represent mixture volume (40 ml)
C to represent mixture concentration (0.32)
v₁ to represent volume of first solution (40 / 4 = 10 ml)
c₁ to represent concentration of first solution (0.2)
v₂ to represent the volume of the second solution (40 * 3/4 = 30 ml)
c₂ to represent the concentration of the second solution
We know that the total amount of substance, product of the volume and concentration, in the final solution is equal to the individual amounts in the two given solutions. Thus:
VC = v₁c₁ + v₂c₂
40(0.32) = 10(0.2) + 30c
The answer is x=0 I believe because it is the only logical area
In ΔABC,
tanA = a/b
∴ a = b×tanA = 12×1/√3 = 6.928 ~ 6.93 m
Answer:
1) The probability that ten students in a class have different birthdays is 0.883.
2) The probability that among ten students in a class, at least two of them share a birthday is 0.002.
Step-by-step explanation:
Given : Assume there are 365 days in a year.
To find : 1) What is the probability that ten students in a class have different birthdays?
2) What is the probability that among ten students in a class, at least two of them share a birthday?
Solution :

Total outcome = 365
1) Probability that ten students in a class have different birthdays is
The first student can have the birthday on any of the 365 days, the second one only 364/365 and so on...

The probability that ten students in a class have different birthdays is 0.883.
2) The probability that among ten students in a class, at least two of them share a birthday
P(2 born on same day) = 1- P( 2 not born on same day)
![\text{P(2 born on same day) }=1-[\frac{365}{365}\times \frac{364}{365}]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctext%7BP%282%20born%20on%20same%20day%29%20%7D%3D1-%5B%5Cfrac%7B365%7D%7B365%7D%5Ctimes%20%5Cfrac%7B364%7D%7B365%7D%5D)
![\text{P(2 born on same day) }=1-[\frac{364}{365}]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctext%7BP%282%20born%20on%20same%20day%29%20%7D%3D1-%5B%5Cfrac%7B364%7D%7B365%7D%5D)

The probability that among ten students in a class, at least two of them share a birthday is 0.002.