Answer:
The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg
Explanation:
Dalton's Law is a gas law that relates the partial pressures of the gases in a mixture. This law says that the pressure of a gas mixture is equal to the sum of the partial pressures of all the gases present.
In this case:
Ptotal=Pnitrogen + Poxygen + Pcarbondioxide
You know that:
- Ptotal= 0.998 atm
- Pnitrogen= 0.770 atm
- Poxygen= 0.198 atm
- Pcarbondioxide= ?
Replacing:
0.998 atm=0.770 atm + 0.198 atm + Pcarbondioxide
Solving:
Pcarbondioxide= 0.998 atm - 0.770 atm - 0.198 atm
Pcarbondioxide= 0.03 atm
Now you apply the following rule of three: if 1 atm equals 760 mmHg, 0.03 atm how many mmHg equals?

Pcarbondioxide= 22.8 mmHg
<u><em>The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg</em></u>
Answer:
E. CH₄ < CH₃Cl < CH₃OH < RbCl
Explanation:
The molecule with the stronger intermolecular forces will have the higher boiling point.
The order of strength of intermolecular forces (strongest first) is
- Ion-Ion
- Hydrogen bonding
- Dipole-dipole
- London dispersion
RbCl is a compound of a metal and a nonmetal. It is an ionic compound, so it has the highest boiling point.
CH₃Cl has a C-Cl polar covalent bond. It has dipole-dipole forces, so it has the second lowest boiling point.
CH₃OH has an O-H bond. It has hydrogen bonding, so it has the second highest boiling point.
CH₄ has nonpolar covalent C-H bonds. It has only nonpolar bonds, so the only attractive forces are London dispersion forces. It has the lowest boiling point.
Thus, the order of increasing boiling points is
CH₄ < CH₃Cl < CH₃OH < RbCl
Answer is: 0,133 mol/ l· atm.
T(chlorine) = 10°C = 283K.
p(chlorine) = 1 atm.
V(chlorine) = 3,10 l.
R - gas constant, R = 0.0821 atm·l/mol·K.
Ideal gas law: p·V = n·R·T
n(chlorine) = p·V ÷ R·T.
n(chlorine) = 1atm · 3,10l ÷ 0,0821 atm·l/mol·K · 283K = 0,133mol.
Henry's law: c = p·k.
k - <span>Henry's law constant.
</span>c - solubility of a gas at a fixed temperature in a particular solvent.
c = 0,133 mol/l.
k = 0,133 mol/l ÷ 1 atm = 0,133 mol/ l· atm.
Answer : The expected coordination number of NaBr is, 6.
Explanation :
Cation-anion radius ratio : It is defined as the ratio of the ionic radius of the cation to the ionic radius of the anion in a cation-anion compound.
This is represented by,

When the radius ratio is greater than 0.155, then the compound will be stable.
Now we have to determine the radius ration for NaBr.
Given:
Radius of cation,
= 102 pm
Radius of cation,
= 196 pm

As per question, the radius of cation-anion ratio is between 0.414-0.732. So, the coordination number of NaBr will be, 6.
The relation between radius ratio and coordination number are shown below.
Therefore, the expected coordination number of NaBr is, 6.
Answer:
The enthalpy of the reaction is –184.6 kJ, and the reaction is exothermic.
Explanation: