Heat
gained in a system can be calculated by multiplying the given mass to the
specific heat capacity of the substance and the temperature difference. It is
expressed as follows:<span>
Heat = mC(T2-T1)</span>
1540 = 200.0 (C)(40 - 20)
<span>
<span>C = 0.385 J / g C</span></span>
<span><span>
</span></span>
<span><span>Hope this answers the question. Have a nice day.</span></span>
<u>Answer:</u> This illustrates law of conservation of mass.
<u>Explanation:</u>
Dalton's theory is based on mainly two laws which are law of conservation of mass and law of constant proportion.
Law of conservation of mass states that mass can neither be created nor be destroyed but it can only be transformed from one form to another form.
This also means that total mass on the reactant side must be equal to the total mass on the product side.
The chemical equation for the decomposition of calcium carbonate follows:

We are given:
Mass of calcium carbonate = 100 grams
Mass of calcium oxide = 56 grams
Mass of carbon dioxide = 44 grams
Total mass on reactant side = 100 g
Total mass on product side = 56 + 44 = 100 g
As, the total mass on reactant side is equal to the total mass on product side.
Thus, this illustrates law of conservation of mass.
The Chemistry Regents is one of the four science Regents exams. The other three are Earth Science, Living Environment, and Physics. You'll need to pass at least one of these four exams to graduate high school.
I think it is D. coarse mixture
hope this helps:)