Answer:
Q=1005 J
t= 0.67 sec
Explanation:
Lets take condition of room is 1 atm and 25°C.
Heat capacity ,c = 21 J /K.mol
If we assume that air is ideal gas that
P V = n R T



V= 107250 L
At STP number of moles given as

V=22.4 L at S.T.P.

n=4787.94 moles
n= 4.784 Kmoles
So heat required to raise 10°C temperature
Q = n x c x ΔT
Q = 4.78794 x 21 x 10
Q=1004.64 J
Time t
t= Q/P
P= 1.5 KW
t = 1.004.64 /1.5
t= 0.66 sec
Hello!
The independent variable is the variable deliberately changed.
The dependent variable is the variable that responds to change. So the answer is A.
Hope this helps. Any questions please just ask! Thank you!
Correct answer choice is :
C) A jar with snails crawling on living plants
Explanation:
By using the power of sunlight, plants can change carbon dioxide and water into glucose and oxygen in a method described photosynthesis. As photosynthesis needs sunlight, this method only occurs during the day. We usually like to think of this as plants `exhaling in carbon dioxide and `breathing out oxygen. Gas transfer between Alveolar Spaces and Capillaries. The role of the respiratory system is to transfer two gases, oxygen and carbon dioxide. The transfer takes place in the millions of alveoli in the lungs and the capillaries that surround them.
Answer:
C. Both reach the bottom at the same time.
Explanation:
For a rolling object down an inclined plane , the acceleration is given below
a = g sinθ / (1 + k² / r² )
θ is angle of inclination , k is radius of gyration , r is radius of the cylinder
For cylindrical object
k² / r² = 1/2
acceleration = g sinθ /( 1 + 1/2 )
= 2 g sinθ / 3
Since it does not depend upon either mass or radius , acceleration of both the cylinder will be equal . Hence they will reach the bottom simultaneously.
Because charges are positioned on a square the force acting on one charge is the same as the force acting on all others.
We will use superposition principle. This means that force acting on the charge is the sum of individual forces. I have attached the sketch that you should take a look at.
We will break down forces on their x and y components:


Let's figure out each component:


Total force acting on the charge would be:

We need to calculate forces along x and y axis first( I will assume you meant micro coulombs, because otherwise we get forces that are huge).


Now we can find the total force acting on a single charge:

As said before, intensity of the force acting on charges is the same for all of them.