Answer:
Thermal Power = 460W
Explanation:
From Stephan-Boltzmann Law Formula;
P = єσT⁴A
Where,
P = Radiation energy
σ = Stefan-Boltzmann Constant
T = absolute temperature in Kelvin
є = Emissivity of the material.
A=Area of the emitting body
Now, σ = 5.67 x 10^(-8)
є = 0.6
Temperature = 30°C and coverting to kelvin = 30 + 273 = 303K
Area ; since we are to consider the sides of the human body as 2m and 0.8m,thus area = 2 x 0.8 = 1.6
Thus thermal power = 0.6 x 5.67 x 10^(-8) x303⁴ x 1.6 = 458. 8W
Normally, we approximate to the nearest 10W. Thus, thermal power is approximately 460W
Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
Answer:
c. 972
Explanation:
The volume of a rectangular solid is calculated as the product of its dimensions, that is, its width, its length and its height:

1 feet is equal to 12 inches, so:

Now, we calculate the volume of the object in cubic inches:

Answer:
Part a) When collision is perfectly inelastic

Part b) When collision is perfectly elastic

Explanation:
Part a)
As we know that collision is perfectly inelastic
so here we will have

so we have

now we know that in order to complete the circle we will have


now we have

Part b)
Now we know that collision is perfectly elastic
so we will have

now we have


Time=speed/acceleration
Gravitaional Acceleration=9.8 m/s^2
Speed=24.5 m/s
Time=24.5/9.8=2.5 s