Answer:

Step-by-step explanation:
The explanation of given question is described below:
Here, the test of hypothesis states that

The test statistic is


= 2.1
According to the given data α = 0.05,
So, the major value is

(refer to the standard normal table)
.
Finally

She can fill 5/12 of the pyramid.
The volume of a pyramid is given by the formula
V = 1/3lwh. Using our information, we have:
V = 1/3(40)(30)(60) = 24000 cm³
She has 10,000 cm³ of sand; 10000/24000 = 5/12.
Answer:
600 units of for snack-size, 1800 units for family-size
Step-by-step explanation: