9514 1404 393
Answer:
$5.54
Step-by-step explanation:
8.8% of $63 is ...
0.088×$63 = $5.544
The tax is rounded to the nearest cent, so you would pay $5.54 in tax.
Lets use the formula
to solve this, where,
- R is the rate
- W is the number of workers/things
- T is time
- J is number of jobs/things
<em><u>"If it takes 10 seconds for 10 printers to print out 10 pages of paper"</u></em> - here -
W is 10 printers, T is 10 seconds, and J is 10 pages. We can write:

<u><em>"how many seconds will it take 50 printers to print out 50 pages of paper"</em></u><em> - here we use
(previously found) to figure out T.</em>
<em>
</em>
So it will take 10 seconds for 50 printers to print 50 pages.
ANSWER: 10 seconds
Answer: The number of balloons varies directly with the number of tables. The two variables are directly proportional. The relationship of balloons to tables is the ratio 5:1, where 5 is the constant of variation. Use the equation y = kx, where k is the constant of variation resulting in the equation y = 5x.
Hope i helped
Answer:
You'd have to buy 3 shirts in order to use your coupon.
Step-by-step explanation:
Each shirt originally costs $17.99
One particular brand of shirts is on sale for 20% off the original price.
$17.99*0.2= $3.60 (amount taken off for each shirt)
Now subtract $3.60 from $17.99.
$17.99 - $3.60 = $14.39 (per shirt)
40 / 14.39 = 2.779 (round to 3)
You'd have to buy 3 shirts in order to use your coupon.
$14.39 * 3 = $43.17, in order to get $10 off you'd need to spend at least $40
You need to look at this chart <span>The system of equations below represents the number of people and total sales for the county fair on Tuesday, where x represents the number of child tickets and y represents the number of adult tickets. you need to take the amount of money you get for adult tickets only then divid it by seven and that is you answer</span>