You did not include the options but I can tell you the product ratio.
The product ratio is the mole ratio of the products of the reaction.
From the balanced chemical equation you have all the mole ratios:
The given equation is: 2 C6H5COOH + 15O2 --> 14 CO2 + 6H2O
The mole ratios are: 2 C6H5COOH: 15 O2: 14 CO2 : 6 H2O
The products are CO2 and H2O
Their mole ratio = 14 CO2 : 6 H2O
That can be expressed as:
14 mol CO2 7 mol CO2
----------------- = -----------------
6 mol H2O 3 mol H2O
It is also the same that:
6 mol H2O : 14 mol CO2
6 mol H2O 3 mol H2O
------------------ = -------------------
14 mol CO2 7 mol CO2
So, compare your options to the ratios show above and pick the proper ratio.
Answer:
Water moves into the cell
Explanation:
As shown in the question above, the cell is high in glucose and placed in a glass filled with water. This cell has a semi permeable membrane that allows only water to pass through, as the concentration of water within the cell is low, the cell will attempt to strike a balance with the medium it is inserted into. For this reason, what is likely to happen is the passage of water from the most concentrated to the least concentrated medium, that is, the water will pass from the cup to the cell.
water moves into the cell through osmosis.during osmosis water moves from a region of low concentration of solute to a region of high concentration of solute.the glucose introduced into the cell makes it more concentrated.
In this case the cell is hypertonic and water would enter into the cell through the semi permeable membrane.this membrane allows water to pass through but not glucose.this movement of water into the cell causes the cell to become turgid.
2C6H14 + 13O2 ---> 6CO2 +14H2O
M(C6H14)=12.011*6 +1.008*14 ≈ 86.17 g/mol
86.17 g C6H14 is 1 mole.
2C6H14 + 13O2 ---> 6CO2 +14H2O
from reaction 2 mol 6 mol
from the problem 1 mol 3 mol
M(CO2)= 12.011 + 2*15.999= 44.009 g/mol
3 mol CO2*44.009 g/1 mol CO2 ≈ 132.0 g CO2
Answer : 132.0 g CO2
Answer: D) 36.0 km/hr, downstream
Explanation:
For downstream motion of the boat, the actual velocity of the boat is the sum of velocity of the water current and the velocity of the boat due to pushed by wind.
Velocity of water current, v = 15 km/h
Velocity of the boat going downstream, u = 21 km/h
Actual velocity of the boat = v'
v' = v + u
⇒v' = 15 km/h + 21 km/h
⇒u = 21 km/h +15 km/h = 36.0 km/h downstream
Thus, the correct answer is option D.
Hello!
Bases are defined by Arrhenius as substances which release OH⁻ ions when dissolved in water. NO₂⁻ complies with this definition by the chemical reaction that is shown below:
NO₂⁻(aq) + H₂O (l) HNO₂ (aq) + OH⁻(aq)
Have a nice day!