Answer:
Misty is 7
Step-by-step explanation:
84=7*12
12-7= 5 year difference
Answer:
If she walks 5 blocks and it takes 10 minutes each block takes 2 minutes to walk.
10
— = 2 So 2 minutes per block
5
Answer:
25
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 175cm
Standard deviation = 6 cm
Percentage of students below 163 cm
163 = 175 - 2*6
So 163 is two standard deviations below the mean.
By the Empirical rule, 95% of the heights are within 2 standard deviations of the mean. The other 100-95 = 5% are more than 2 standard deviations of the mean. Since the normal distribution is symmetric, 2.5% of them are more than 2 standard deviations below the mean(so below 163cm) and 2.5% are more than two standard deviations above the mean.
2.5% of the students have heights less than 163cm.
Out of 1000
0.025*1000 = 25
25 is the answer
Answer:
SY=34, SK=21 and KY=13
Step-by-step explanation:
we have that
SY=SK+KY
substitute the given values
(36-x)=(13x-5)+(2x+9)
solve for x
36-x=15x+4
15x+x=36-4
16x=32
x=2
<em>Find the value of SY</em>
SY=(36-x)=36-2=34
<em>Find the value of SK</em>
SK=(13x-5)=13(2)-5=21
<em>Find the value of KY</em>
KY=(2x+9)=2(2)+9=13
For this case we must pose a verbal problem equivalent to the following expression:

So, we have:
The sum of double a number plus five.
We propose the expression:
A number subtracted from the sum of double the same number plus five equals twenty-six.
Answer:
A number subtracted from the sum of double the same number plus five equals twenty-six.