Answer:
Convection is the primary way heat travels through appliances. Convection is the primary way heat travels through liquids and gasses. Convection is the primary way heat travels through rays.
Explanation:
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, given that the mass of the product is 0.534 g, we can infer that the percent composition of tin is:

Therefore, the percent composition of oxygen is 6.4% for a 100% in total. Thus, with such percents we compute the moles of each element in the oxide:

In such a way, for finding the smallest whole number we divide the moles of both tin and oxygen by the moles of oxygen as the smallest moles:

Therefore, the empirical formula is:

Best regards.
Answer:
- mixture
- homogenous mixture (of hydrocarbons)
- compound
Explanation:
Mixture can be easily separated by physical methods. Homogeneity and heterogeneity of a mixture is determined by whether the components there in are in a single phase and evenly distributed or not.
A solution has a solute evenly dissolved in solvent to form a liquid substance.
An element is the basic form of substance which cannot be broke down into any other simpler unit.
I hope this was helpful.
Answer : The enthalpy change during the reaction is -6.48 kJ/mole
Explanation :
First we have to calculate the heat gained by the reaction.

where,
q = heat gained = ?
m = mass of water = 100 g
c = specific heat = 
= final temperature = 
= initial temperature = 
Now put all the given values in the above formula, we get:


Now we have to calculate the enthalpy change during the reaction.

where,
= enthalpy change = ?
q = heat gained = 23.4 kJ
n = number of moles barium chloride = 

Therefore, the enthalpy change during the reaction is -6.48 kJ/mole
Answer:
The new molar concentration of CO at equilibrium will be :[CO]=1.16 M.
Explanation:
Equilibrium concentration of all reactant and product:
![[CO_2] = 0.24 M, [H_2] = 0.24 M, [H_2O] = 0.48 M, [CO] = 0.48 M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BCO_2%5D%20%3D%200.24%20M%2C%20%5BH_2%5D%20%3D%200.24%20M%2C%20%5BH_2O%5D%20%3D%200.48%20M%2C%20%5BCO%5D%20%3D%200.48%20M)
Equilibrium constant of the reaction :
![K=\frac{[H_2O][CO]}{[CO_2][H_2]}=\frac{0.48 M\times 0.48 M}{0.24 M\times 0.24 M}](https://tex.z-dn.net/?f=K%3D%5Cfrac%7B%5BH_2O%5D%5BCO%5D%7D%7B%5BCO_2%5D%5BH_2%5D%7D%3D%5Cfrac%7B0.48%20M%5Ctimes%200.48%20M%7D%7B0.24%20M%5Ctimes%200.24%20M%7D)
K = 4

Concentration at eq'm:
0.24 M 0.24 M 0.48 M 0.48 M
After addition of 0.34 moles per liter of
and
are added.
(0.24+0.34) M (0.24+0.34) M (0.48+x)M (0.48+x)M
Equilibrium constant of the reaction after addition of more carbon dioxide and water:


Solving for x: x = 0.68
The new molar concentration of CO at equilibrium will be:
[CO]= (0.48+x)M = (0.48+0.68 )M = 1.16 M